Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 23:05

Ionică revine la Primărie, Apostoliceanu rămâne doar vice!

Magistraţii Tribunalului Argeş au judecat vineri dosarul în care Cornel Ionică a cerut suspendarea executării actului administrativ emis de prefectul judeţului Argeş, Emilian Dragnea, privind încetarea mandatului său la şefia Primăriei Piteşti, după ce inspectorii Agenţiei Naţionale de Integritate (ANI) l-au găsit în conflict de interese, dosar în care pârâţi au fost atât Instituţia Prefectului, cât şi reprezentantul Guvernului în teritoriu. Instanţa a admis cererea, iar Cornel Ionică va reveni în funcţia de primar al municipiului Piteşti, pe care fusese nevoit s-o părăsească pe 19 martie 2019, prin decret al prefectului. "Suspendă executarea Ordinului Prefectului nr. 87/19.03.2019, până la soluţionarea definitivă a acţiunii în anulare", se arată în hotărârea pronunţată de instanţă. Decizia, care este executorie, poate fi atacată cu recurs în termen de cinci zile de la comunicare.
Prefectul judeţului Argeş emisese pe 19 martie un ordin prin care se constata încetarea de drept a mandatului primarului municipiului Piteşti, Cornel Constantin Ionică, după rămânerea definitivă a unui raport al Agenţiei Naţionale de Integritate (ANI) din anul 2016, în care se constata că edilul-şef s-a aflat în conflict de interese. "În temeiul art. 26 din Legea 340/2004 republicată, s-a emis Ordin prin care se constată încetarea de drept, înainte de termen, a mandatului de primar, conform Legii 176/2010, Legii 340/2004, respectiv Raportului de evaluare al ANI", se arată în ordinul semnat de prefect. Consiliul Local Piteşti, întrunit în şedinţă extraordinară, a decis în aceeaşi zi, cu 19 voturi "pentru" şi 2 "împotrivă", desemnarea unuia dintre cei doi viceprimari, social-democratul Sorin Apostoliceanu, ca primar interimar.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It