S-au stabilit locurile de ardere supravegheată a gunoiului de la Valea Iaşului

În şedinţa ordinară a legislativului de la finalul lunii trecute, aleşii locali au aprobat un proiect de hotărâre propus de primarul Nicolae Barbu, care stabilea locurile unde se vor amenaja gropi speciale în acest scop. Primul era între intrarea în Izlazul Nuculeţ şi Valea Muşii, iar al doilea - în cealaltă parte a comunei. la Cerbureni-Mustăţeşti, pe terenul din vecinătatea Centrului de Informare Turistică situat pe DN 7C. Primarul şi-a susţinut proiectul ca necesar pentru localnicii care doresc să scape fără mari probleme şi costuri de anumite gunoaie. Potrivit prevederilor legale în vigoare, se pot debarasa de ele fie prin arderea lor în gospodăriile proprii, dar numai după obţinerea permiselor de lucru cu focul de la SVSU. Şeful acestui organism, Sorinel Calea, a precizat că acestea sunt gratuite şi au valabilitate de o zi, însă solicitanţii trebuie să-şi asume responsabilitatea pentru arderea deşeurilor în gropi speciale, sub supraveghere, ca să se evite producerea unor incendii, aşa cum se întâmplase cu câteva zile înainte la Bădila, unde fusese afectată o suprafaţă de 1 ha de teren. "Dacă se produc incendii, aplicăm legea!", a spus primarul Nicolae Barbu, susţinând că sacrificarea unor suprafeţe limitate de păşune pentru amenajarea unor gropi speciale, destinate arderii deşeurilor colectate de la cetăţeni, este justificată. Preşedintele de şedinţă Vasile Gheorghiu a propus să se facă un program cu zile şi ore la care tractorul primăriei să meargă în satele comunei pentru a colecta şi duce deşeurile de ars la gropile comunale amenajate în acest scop. La rându-i, viceprimarul Cristian Enescu a reitarat necesitatea colectării separate a deşeurilor biodegradabile de menajere şi reciclabile şi i-a informat pe aleşii locali că în fiecare zi de joi din lună se face colectarea selectivă a gunoiului de către operatorul unic. Vestea bună pe care le-a dat-o a fost aceea că în ultimul rând a scăzut cantitatea sub 3 t, ceea ce a fost apreciat drept foarte bine: "Se ştie că o cantitate mai redusă de gunoi colectat selectiv poate conduce la scăderea preţului de plătit pe persoană. Eu cred că ne stă în putere să ne ajutăm singuri şi să facem ceea ce trebuie!" Proiectul de hotărâre a fost aprobat în unanimitate.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
