S-a amânat înregistrarea şedinţelor de consiliu la Valea Danului!

Consilierii locali Alexandru Borz şi Virgil Gole - ambii de la PSD - au promovat în ultima şedinţă ordinară de legislativ local un proiect de hotărâre privind obligativitatea înregistrării audio a acestor reuniuni. Iniţiatorii au motivat propunerea prin faptul au fost destule cazurile în care discuţiile aprinse au depăşit limitele şi s-a ajuns la schimburi de cuvinte aspre, pe alocuri chiar jignitoare între aleşii comunităţii. Şi s-a exprimat convingerea că astfel s-ar putea potoli fervoarea unora dintre dumnealor, obţinându-se un echilibru în disputele politico-administrative. În plus au venit şi cu argumentul că în alte comunităţi locale, această practică a intrat în cotidian. De altfel, un exemplu fusese furnizat chiar în acea şedinţă, când se actualizase devizul general al unei investiţii. Atunci, consilierul local PMP Mihai Pleşa declarase uşor caustic, printr-o luare de poziţie, că-l uimea faptul că "nu se trecuseră şi comisioanele" şi se întreba - probabil retoric: "Ce matematică au făcut ăştia, dacă totalul nu se schimbă?...". Explicaţia cu unele erori în evidenţierea tuturor capitolelor n-au prea convins, astfel că s-a concluzionat că oricare dintre consilieri, dacă are dubii, avea posibilitatea să voteze după cum îi dicta conştiinţa. "Dacă mi se garantează că este totul legal, eu votez cu toată inima!...", a spus Mihai Pleşa, prilejuindu-i liberalului Nicolae Niţă o replică hazlie: "Mă laşi!?!... Ar fi pentru prima dată când n-ai avea de obiectat şi ai vota, situaţie în care m-ai obliga să te scot la o bere!..." Şi, spre amuzamentul celorlalţi colegi, votul a fost unanim!
"De unde bani pentru aparatură?..."
Aceasta a fost dilema care-i frământa pe cei mai mulţi dintre consilierii locali, după ce s-a discutat despre modul de administrare a înregistrărilor. S-a convenit că acestea nu vor fi puse la dispoziţia vreunuia dintre aleşi pentru a le posta pe internet, ci se vor păstra la primărie, arhivate, pentru a putea fi consultate pe parcursul mandatului. Primarul Vasile Preda a lansat întrebarea existenţială: "Cine cumpără aparatura, şi cu ce bani?...". Răspunsul lui Alexandru Borz, fost contracandidat la postul de primar la alegerile parţiale din vara lui 2017, a fost prompt: "Un reportofon costă între 500 şi 800 lei!" În replică, prof. Nicolae Niţă a precizat faptul că ar fi necesară o staţie performantă, care să înregistreze fidel tot ceea ce se vorbeşte în sală: "M-am interesat şi eu la administraţii publice locale conduse de către primari pesedişti şi cele mai ieftine aparaturi de acest gen costă circa 4.000 euro. Consider că ar fi oportun ca suma să fie folosită cu mai multă eficienţă pentru alte nevoi ale comunei. Şi în acest sens mă gândesc la reluarea sărbătoririi Zilei comunei. Altfel, probabil că ne vom afla în situaţia de a constata că avem pantalonii şi cămaşa ruptă, ceea ce nu ne va opri să ne bucurăm că ne-am cumpărat o şapcă grozavă!... La ora actuală nu ştim cum va fi bugetul local din acest an şi dacă vom avea posibilitatea să alocăm banii necesari cumpărării aparaturii de înregistrare. Dar dacă se va găsi o sponsorizare, n-aş avea ceva împotrivă".
Proiect picat la vot cu scorul de 6-7
Discuţiile au fost destul de aprinse, alunecând spre dispute, deoarece iniţiatorii din opoziţie au fost contraţi de consilierii de la putere. "Proiectele propuse de către noi, cei de la PSD, sunt respinse de fiecare dată!...", a constatat la un moment dat Virgil Gole. Susţinătorii proiectului de înregistrare a şedinţelor au fost prinşi cam pe picior greşit atunci când consilierul ALDE Constantin Andrei le-a cerut costuri şi oferte pentru aparatura necesară, iar Alexandru Borz a spus că n-a avut timp de aşa ceva, cât timp nu ştia dacă se va aproba sau nu cumpărarea. Mihai Pleşa l-a acuzat pe primar că înainte de fiecare şedinţă, consilierii locali din tabăra puterii (PNL+ALDE) se prezintă la biroul său pentru "injecţie", fapt demonstrat de comportamentul ulterior, când se opun proiectelor promovate de cei din opoziţie (PSD+PMP). Primarul Preda a propus, la rându-i, să se amâne proiectul până după adoptarea bugetului, atunci când se va şti ce sume de bani vor fi la dispoziţie pentru investiţii. Iar viceprimarul Marian Enescu a evidenţiat necesitatea instalării unui sistem de supraveghere video a comunei, pentru a se evita depozitarea necontrolată a gunoiului şi scăderea cantităţilor de deşeuri colectate.
Din una din alta s-a ajuns la alte dispute mai puţin principiale, determinându-l pe prof. Dumitru Stoicescu să constate că dacă se vor înregistra audio-vizual şedinţele de consiliu, va dispărea farmecul acelor reuniuni fără restricţii la atitudini mai războinice cu replici suculente, care ar putea face deliciul unora. Însă ca un pedagog care pune mare preţ pe educaţie, a spus că totul s-ar putea rezolva fără cine ştie ce costuri dacă aleşii comunităţii s-ar respecta mai mult, ca nişte oameni civilizaţi ce sunt. Până la urmă, s-a ajuns la o decizie prin vot şi pentru proiectul de înregistrare a şedinţelor s-au pronunţat 6 consilieri locali (cei 5 de la PSD, plus 1 de la PMP) şi contra - 7 (cei 4 de la ALDE + cei 3 de la PNL).
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
