Grădiniţa cu Program Prelungit de la Ciofrângeni va fi gata până la Sărbătorile Pascale!

Convingerea fermă exprimată de către primarul Doru Panţeru, la care s-a alăturat şi viceprimarul Gheorghe Manga, la început de februarie, conform căreia lucrările la acest obiectiv de investiţie se vor încheia în primăvară, se dovedeşte a avea acoperire faptică. Am dovedit acest lucru în timpul vizitei făcute zilele trecute în comuna de pe malul Topologului. Astfel am descoperit faptul că lucrările s-au încheiat în interior şi continuau spornic pe platoul larg din faţa clădirii modernizate. Despre care, în urmă cu două luni de zile, primarul Panţeru ne spunea: "Aici, pe locul unde era o şcoală veche din alte vremuri, cu vreo două săli de clasă, am venit cu un proiect de construcţie a unei Grădiniţe cu Program Prelungit. Am insistat pe lângă arhitecţi să păstreze linia tradiţională a clădirii cu boltă în arc de cerc la intrare, aşa cum era şi la fosta primărie, şi în rest am dimensionat încăperile celelalte după nevoile prezentului... Aici vom avea trei săli mari de desfăşurare a activităţilor cu copiii de la grădiniţă, grupurile sanitare care vor fi gata în curând şi li se vor monta aparatele, o sală de mese încăpătoare, o cancelarie, un grup tehnic cu centrală termică proprie şi anexele necesare. La ora actuală, indicele demografic - care este dependent de standardul de viaţă al populaţiei - rămâne şi la noi într-o oarecare stagnare. Noi însă gândim în perspectivă şi am plasat această grădiniţă lângă şcoală, pentru că mergem pe ideea unei educaţii integrate. Şi să nu vă mire dacă prin 2020 va apărea la Ciofrângeni un After School sau dacă numărul elevilor importaţi din alte localităţi va creşte! Şi când spun asta mă refer şi la calitatea corpului didactic din localitate, care se completează cât se poate de fericit cu infrastructura şcolară şi cu dotările de care dispunem. Execuţia lucrărilor la această investiţie în valoare de 1.167.702,79 lei, finanţată prin PNDL, a demarat în data de 11 mai 2018 şi are ca termen de finalizare data de 11 noiembrie 2019". Tot de la şeful administraţiei publice locale am mai aflat că se urmăreşte ca în zona din vecinătatea primăriei să se amenajeze centrul civic al comunei, cu un parc în faţa grădiniţei şi cu alte dotări asupra cărora vom reveni la timpul potrivit. Zilele trecute, lucrătorii firmei de construcţii ne-au declarat ferm că ei îşi vor încheia misiunea înainte de Sărbătorile Pascale. Iar stadiul lucrărilor le dădea perfectă dreptate!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
