Investiţii majore la UAMS Deduleşti

Marţi, conducerea Consiliului Judeţean Argeş a făcut o vizită la Unitatea de Asistenţă Medico-Socială Deduleşti. Începând cu anul 2017, au fost alocate fonduri de peste 2,6 milioane lei pentru reabilitare, modernizare, extindere. În fapt, a fost construit un nou corp, ce va avea drept rezultat dublarea numărului de persoane aflate în nevoie ce vor putea fi internate acolo. La UAMS Deduleşti au mai fost alocate fonduri şi pentru alte dotări: rezervor apă, instalaţie tratare apă, împrejmuire gard, staţie pompare apă. "Suntem pe ultima sută de metri cu reabilitarea Unităţii de Asistenţă Medico-Socială Deduleşti, o investiţie foarte mare pe care Consiliul Judeţean Argeş a făcut-o. Lucrările sunt într-un stadiu avansat, termenul de finalizare fiind sfârşitul verii. Scopul acestei investiţii a fost acela de a beneficia de aceste servicii cât mai multe persoane. După finalizarea lucrărilor, de la 25 persoane, câte sunt în prezent, se va dubla capacitatea acestei unităţi. Felicit conducerea UAMS Deduleşti pentru implicare şi pentru faptul că asigură beneficiarilor un nivel de confort astfel încât să ducă o viaţă mai bună, chiar dacă sunt internaţi într-o unitate medico-socială. Dat fiind faptul că în această zonă accesul la serviciile de urgenţă nu este unul facil, după reabilitarea şi extinderea UAMS Deduleşti, am stabilit ca prioritate înfiinţarea unui centru de permanenţă, care va servi atât celor internaţi, cât şi localnicilor din zonă", a declarat Dan Manu, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş. "Este o lucrare finanţată în totalitate de Consiliul Judeţean Argeş. În prezent avem 25 beneficiari, iar odată cu terminarea lucrărilor la corpul nou, o să dublăm capacitatea unităţii. Mulţumim echipei de la Consiliul Judeţean pentru sprijin", a completat şi directorul UAMS Deduleşti, Dragoş Panţeru.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
