Municipalitatea a dat Muzeului în grijă bunuri de patrimoniu

În ultima şedinţă de legislativ s-a aprobat trecerea în administrarea Muzeului Municipal a mai multor bunuri aparţinând domeniului public. În fapt este vorba despre clădirea care adăposteşte instituţia plasată faţă în faţă cu Biserica Domnească, având 140.087,60 lei ca valoare de inventar, terenul aferent obiectivului (suprafaţă de 670 mp, valoare 91.559,68 lei), Casa Memorială "Dumitru Norocea" (151,20 lei!!!) şi terenul aferent acesteia, în suprafaţă de 1.275 mp (valoare de inventar 169.651,52 lei). Consilierii locali au aprobat fără probleme proiectul de hotărâre promovat de către primarul Constantin Panţurescu, chiar dacă acesta nu era prezent la şedinţă, apreciind că propunerea era justă şi în temeiul legii, pentru a nu lăsa de izbelişte nişte bunuri de patrimoniu. Exemplificarea a venit imediat cu valoarea de inventar ridicolă la care este cotată Casa Memorială "Dumitru Norocea". Din păcate, nu s-a găsit vreunul dintre moştenitorii acesteia să pomenească vreun cuvânt despre starea deplorabilă în care se află mormântul fostului proprietar din Cimitirul "Sfinţii Îngeri". Cu siguranţă, mare parte dintre ei habar n-au că Dumitru Norocea îşi doarme somnul de veci la Curtea de Argeş, iar alţii - în frunte cu administratorul cimitirului, directorul de la SPGC, Ioan Ghiţă şi fanii săi - consideră că trebuie respectată vorba înţeleaptă din bătrâni: "Viii cu viii, morţii cu morţii!". Un lucru e clar: bunului simţ nu-i aprinde cineva vreo lumânare pentru morţi în urbea Basarabilor!...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
