Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 03:41

IN MEMORIAM - Doi ani şi jumătate fără Năică Smădu, primarul de excepţie!

Au trecut ca o părere doi ani şi jumătate de la trecerea în nefiinţă a primului OM al comunei Domneşti, soţ şi tată, înţelept, educat, harnic, lăsând în urmă familia în lacrimi, regretul oamenilor, al cetăţii, dar şi multe proiecte, unele aproape de finalizare, menite să schimbe viaţa consătenilor pentru care - aproape trei mandate - s-a străduit ca să le facă zilele mai bune, mai frumoase: gaze, apă curentă, canalizare! El, Nicolae Smădu, va rămâne viu, încrustat în inimile domneştenilor, ca un al doilea ctitor al comunei, al Domneştiului nostru modern, după marele prof. dr. Petre Ionescu-Muscel. Multe avea în gând şi-n inimă de înfăptuit pentru concetăţeni, şi toate, cu siguranţă, ar fi fost realizate datorită spiritului întreprinzător, a bunei organizări a primarului Nicolae Smădu, dar timpul n-a mai avut răbdare...
Doi ani şi jumătate de când Valea Râului Doamnei a plâns, apele râului purtând la vale lacrimile mării de oameni, de prin toate colţurile ţării, care l-au condus pe ultimul său drum, drumul cel fără întoarcere. Moşia basarabă a Domneştiului a pierdut, cu vrerea Dumnezeirii, pe OMUL DE OMENIE, primarul inegalabil, Nicolae Smădu. Dumnezeu să-l odihnească în pace! Aprindeţi o lumânare la mormântul său şi şoptiţi-i că va rămâne mereu viu în inimile noastre, ale soţiei Maria, fiului Abi, nurorii Georgeta, nepotului Armin şi, nu în ultimul rând, în inima îndureratei sale mame, Mimi, ale cărei lacrimi nu contenesc, umplând râul durerii fără leac. Oare îl va egala cineva? Cronos va vorbi...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It