Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 03:44

Guvernul PSD rezolvă problema şcolilor care mai au toaletele în curte sau neconforme

Ministrul Educaţiei Naţionale, Ecaterina Andronescu, a declarat că în acest an se va rezolva problema şcolilor care mai au toaletele în curte sau neconforme, fiind alocată de la buget suma de 65 de milioane de lei, care va merge către primării. "Anul acesta avem 65 de milioane de lei pentru acest subiect. În acest moment este elaborat draft-ul de hotărâre de guvern, el va intra în discuţie în următoarele săptămâni, pentru că trebuie să obţinem semnăturile de la ceilalţi colegi miniştri. Sperăm să rezolvăm toate problemele de acest fel, cu resursele pe care le avem, pentru că este gândit un sistem modular, care are dimensiuni proporţionale cu numărul copiilor din şcoală. Vom trimite banii la inspectorate şi, prin inspectorate, la primării. Patrimoniul şcolilor este la primării şi UAT-ul este singura structură administrativă care poate să facă investiţii în unitatea de învăţământ", a declarat ministrul.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It