Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 03:46

Apel disperat adresat de primarul arefean "făcătorilor de legi" strâmbe: "ADOPTAŢI UN URS!"

Este de-a dreptul banal să mai pomenim despre prăpădul pe care-l fac urşii care atacă gospodăriile cetăţenilor din nordul Văii Argeşului. Primarul Gheorghe Stoican, din Arefu, a postat recent pe contul propriu de socializare un apel disperat, care sună astfel: "Ca urmare a sesizării locuitorilor şi a agenţilor economici de pe raza comunei Arefu cu privire la atacurile şi pagubele provocate de urşi, precizez următoarele: Toate petiţiile şi sesizările primite au fost înaintate organelor competente (Prefectură, Garda de Mediu, Direcţia Silvică), noi neavând alte soluţii legale pe plan local. Considerăm că actuala legislaţie ne transformă într-o grădină zoologică, unde animalele sunt ocrotite în detrimentul oamenilor... Ca soluţie propun ca toţi cei care susţin aceste lucruri anormale şi au votat legi care pun în pericol viaţa cetăţenilor <<să-şi însuşească>> câte un exemplar pe care să-l ducă acasă, să vadă beneficiile legilor susţinute. Vă mulţumesc pentru înţelegere. Primar Gh. Stoican"
Ce-ar mai fi de comentat?... Aşteptăm cu interes să vedem dacă se vor găsi nişte "făcători de legi" care iubesc animalele dispuşi să adopte măcar un urs. În caz contrar nu ne rămâne decât să le urăm să-i aducă viaţa în situaţia de "a dansa" cu jivinele codrului!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It