Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 03:46

Refacerea sistemului de irigaţii este prioritatea zero pentru agricultura românească!

După ce infrastructura de irigaţii a fost distrusă total în anii de după revoluţie, guvernarea PSD a fost prima care a vorbit despre refacerea acesteia şi a şi demarat propriu-zis lucrările. Obiectivul: creşterea cu 40% a suprafeţelor irigate. Programul se va desfăşura în trei etape, urmând a fi reabilitate în total un număr de 86 de amenajări de irigaţii:
- în prima etapă, 2017-2020, vor fi reabilitate 40 de amenajări deservind o suprafaţă de 1,3 milioane hectare;
- în a doua etapă, 2018-2020, vor fi reabilitate 37 de amenajări deservind o suprafaţă de 490.000 hectare;
- în a treia etapă, 2019-2020, vor fi reabilitate 9 amenajări deservind o suprafaţă de 190.000 hectare.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It