Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 03:46

"Pensiile speciale ale parlamentarilor trebuie eliminate!"

Aceasta a fost marţi declaraţia preşedintelui PSD Liviu Dragnea, care a arătat că este o problemă sensibilă şi niciunul dintre parlamentari nu a pus condiţia, înainte de a se afla pe listă, că doreşte o astfel de indemnizaţie. "Ştiu că nu o să le convină colegilor mei parlamentari, dar eu le spun că nu se moare din asta. Sunt acele indemnizaţii speciale pentru parlamentari... Eu am renunţat la ea, mi-am dat demisia cu o zi înainte de a mi se încheia mandatul, ca să nu pot să beneficiez. Am mărit pensiile, se vor mări în continuare, dar această problemă a indemnizaţiilor speciale pentru pensionarii din Parlament rămâne o problemă sensibilă şi eu cred că trebuie să o abordăm cu curaj şi frontal. Cred că această indemnizaţie specială pentru parlamentari nu trebuie să mai existe! Niciunul dintre cei care sunt parlamentari acum nu au pus condiţia, înainte de a fi puşi pe listă, că vor acea indemnizaţie specială. Eu cred că trebuie să o eliminăm şi putem să o eliminăm! După alegeri o să discutăm mai multe...", a afirmat Dragnea, la "Adevărul Live".

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It