5% în PIB pentru Sănătate!

Nu mai puţin de 50 de miliarde de lei, acesta este bugetul pe care guvernarea PSD îl asigură, în 2019, pentru serviciile medicale necesare românilor! Este un buget istoric, mai mare cu 7 miliarde de lei faţă de anul trecut şi care, pentru prima dată, reprezintă echivalentul a 5% din PIB. Se asigură astfel modernizarea şi dotarea spitalelor, achiziţii de aparatură şi echipamente medicale noi, introducerea de noi programe de sănătate şi dezvoltarea celor existente, introducerea de noi molecule pe listele de medicamente compensate. Românii nu vor mai suferi de lipsa medicamentelor ca în trecut şi vor avea acces inclusiv la tratamente inovative, de ultimă generaţie. Această politică asumată de guvernarea PSD aduce, de exemplu, medicamente bazate pe 12 noi molecule pentru pacienţii cu afecţiuni oncologice. Ministerul Sănătăţii a încheiat deja 12 acorduri-cadru, pe o perioadă de 2 ani, pentru achiziţia centralizată a acestor medicamente a căror valoare atinge 1 miliard de lei. În guvernarea PSD, pacientul este în centrul sistemului medical şi trebuie să primească serviciile şi tratamentele medicale de care are nevoie, şi când are nevoie!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
