"Dacă ajungem la 22 t gunoi lunar, putem discuta despre scăderea preţului!"

Acesta a fost anunţul făcut de către viceprimarul Cristian Enescu în plenul şedinţei Consiliului Local Valea Iaşului, desfăşurată în data de 20 mai. Dumnealui s-a angajat încă din luna ianuarie a acestui an să monitorizeze activitatea de colectare desfăşurată de către angajaţii din cadrul operatorului exclusiv FINANCIAR URBAN şi s-a achitat destul de bine de sarcinile asumate. "Practic, în câteva luni de zile am reuşit să scădem cantitatea lunară de gunoi menajer colectată din comună de la 44 t la 26 t, ajungând la peste 3 t de gunoi reciclat. Campania pe care am desfăşurat-o toţi în rândul populaţiei s-a soldat cu rezultate foarte bune în ceea ce priveşte colectarea selectivă a deşeurilor. Şi pentru asta ţin să le mulţumesc deopotrivă angajaţilor primăriei, dar şi colegilor aleşi locali care au discutat cu cetăţenii şi, nu în ultimul rând, acestora pentru receptivitatea de care au dat dovadă. Vom continua să acţionăm de această manieră care s-a dovedit a fi productivă, pentru că ne-am propus să scădem cantitatea de gunoi colectată. Dacă ajungem la un total de 22 t lunar, şi îl vom putea menţine, ne vom putea aşeza la masă ca să negociem cu reprezentanţii de la FINANCIAR URBAN scăderea preţului la gunoi! Oboectivul este realizabil, în condiţiile în care şi cetăţenii mai tineri vor fi la fel de receptivi ca şi vârstnicii. Pentru că trebuie să vă mărturisesc că am fost de-a dreptul uluit văzând oameni cu vârste de peste 80 ani colectând gunoiul selectiv, în timp ce destui cu vârste la jumătate sau mai mici ignorau recomandările, neluând în considerare posibilitatea reală de a scădea costurile...". Declaraţia viceprimarului a fost completată de către primarul Nicolae Barbu, care a admis faptul că aleşii locali se plângeau de lipsa sacilor speciali pentru colectarea selectivă: "Cunoaştem problema şi am discutat şi cu reprezentanţii operatorului exclusiv de salubritate să ne pună la dispoziţie saci mai groşi. În lipsa lor, s-a aprobat ca deocamdată să se facă o colectare selectivă şi în saci de iută..."
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
