Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 03:38

Şedinţă aprinsă de legislativ municipal

Aşa a fost reuniunea ordinară a Consiliului Local Curtea de Argeş din data de 30 mai. Ecourile alegerilor europarlamentare din data de 26 şi evenimentele care au urmat au oferit, prin ordinea de zi destul de ofertantă şi importanţa proiectelor puse în dezbatere, destule ocazii de dispute, care în substrat aveau şi motivaţii politice. De la bun început, consilierul PAM Ionel Păunescu a ţinut să-şi manifeste nemulţumirea faţă de nerespectarea art. 39 din Legea 215 a administraţiei publice locale care stabileşte că materialele privitoare la şedinţă trebuie puse la dispoziţia aleşilor cu 5 zile înainte, ceea ce nu se întâmplase: "Ţin să trag un semnal de alarmă asupra acestui fapt care nu este chiar izolat. Astăzi suntem în ziua de joi, iar eu am primit dosarul de şedinţă abia acum două zile şi n-am avut timpul necesar pentru a-l studia. În consecinţă, deşi aş vrea să votez proiectele de hotărâre, întrucât nu pot s-o fac în cunoştinţă de cauză, la unele dintre ele am să mă abţin!"
Primarul Constantin Panţurescu i-a cerut explicaţii secretarului Consiliului Local, Călin Budan şi acesta a spus: "Vinerea trecută s-a desfăşurat ultima şedinţă de comisie de specialitate şi abia apoi s-a definitivat ordinea de zi. Luni s-au definitivat dosarele şi marţi le-am distribuit!..." Din totalul de 19 aleşi locali au lipsit 2 reprezentanţi ai PSD, respectiv viceprimarul Gabriel Jubleanu şi managerul Spitalului Municipal, Viorel Popescu. Ştefan Dumitrache şi-a încheiat mandatul de preşedinte de şedinţă şi a fost cel care l-a nominalizat să-i preia locul pe Ion Şerban. Având în vedere experienţa sa vastă în administraţia publică locală, pentru că alături de primarul Constantin Panţurescu este în legislativ încă din anul 2000 şi cunoscându-i şi capacitatea de a se informa temeinic asupra problemelor puse în dezbatere, colegii l-au votat în unanimitate. Misiunea sa n-a fost însă nici pe departe una uşoară, deoarece - după cum spuneam - proiectele dezbătute au prilejuit destule dispute cu izbucniri nervoase, de care n-au fost străini nici unii dintre consilierii locali care şi-au susţinut uneori vehement poziţiile, dar nici crescătorul de animale Dan Petrescu, prezent în sală, care a fost la fel de ofensiv cu conducerea Primăriei Municipale, aşa cum ne-a obişnuit în ultimii ani. Tocmai datorită acestei stări tensionate, la "Diverse", primarul Panţurescu a părăsit sala, considerând că nu se poate dialoga cu atâţia nervi scăpaţi de sub control. Plecarea sa a stârnit un val de mânie, iar preşedintele de şedinţă Şerban a suspendat acel punct aprobat pe ordinea de zi, considerând că era inutil să mai dea cuvântul celor înscrişi atâta timp cât nu avea cine le da răspunsurile aşteptate, întrucât lipsea şi viceprimarul Jubleanu. Cei mai supăraţi de ceea ce s-a întâmplat au fost cei ce se înscriseseră pentru intervenţii la punctul "Diverse", respectiv aleşii locali Bogdan Alexandru Dabija (UNPR), Doru Georgescu, Mădălin Marinescu şi Cristian Mitrofan (PNL), precum şi amintitul Dan Petrescu, împreună cu alt cetăţean, care se prezentase sub numele de Ţelinoiu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It