Ziua comunei Valea Iaşului, ediţia a XVII-a, a fost sărbătorită potrivit tradiţiei

După cum se ştie, ziua în care este sărbătorită comunitatea locală a fost pusă sub patronajul spiritual al Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena. În calendarul creştin-ortodox, aceştia sunt prăznuiţi în ziua de 21 mai. Anul acesta fiind unul electoral, marcat de alegerile europarlamentare şi de referendumul lansat de către preşedintele României, Klaus Werner Iohannis, a amânat evenimentul, pentru a nu i se da conotaţii politice. Hotărârea adoptată de către edilii comunei, care au stabilit la propunerea primarului Nicolae Barbu ca dată a sărbătoririi celei de-a XVII-a ediţii 2 iunie, a fost una corectă, inclusiv din punct de vedere meteorologic. Asta deoarece în ultima decadă a lunii mai, ţara a fost bântuită de ploi, vijelii şi distrugeri prin multe zone, care au ocolit însă meleagurile argeşene. Teama localnicilor că li s-ar putea perturba desfăşurarea evenimentului care întăreşte identitatea acestor locuri mirifice s-a dovedit a fi nejustificată. Ziua de 2 iunie a fost cu adevărat una superbă, de primăvară, caldă şi dominată de verdele crud al ierbii, pădurii şi de explozia florară dublată de ciripitul vesel al păsărilor. Truismul potrivit căruia vremea mai este şi după sufletul oamenilor a avut acoperire practică duminică, la Căminul Cultural de la Valea Iaşului, unde s-au adunat localnicii, împreună cu fiii satului pe care viaţa i-a risipit prin lume, ca să se bucure împreună de sărbătorirea vetrei natale, alături de părinţi, bunici, rude şi prieteni din copilărie, potrivit tradiţiilor milenare transmise din tată-n fiu.
Oaspeţii au fost primiţi cu braţele şi inimile deschise
În ultima şedinţă ordinară a legislativului, din data de 20 mai, primarul Nicolae Barbu i-a anunţat pe aleşii locali că dumnealui avea să-i invite le Ziua comunei pe reprezentanţii Consiliului Judeţean, ai Prefecturii şi pe colegii de la PNL şi i-a rugat să-şi lanseze invitaţiile pentru reprezentanţii partidelor din care făceau parte sau către cei pe care-i voiau alături la eveniment. Cert este faptul că, la debutul manifestărilor, singurii reprezentanţi ai mediului politic care erau prezenţi au fost liberalii, în frunte cu liderul Adrian Miuţescu şi cu staff-ul judeţean - deputatul Dănuţ Bica, Gheorghe Alecsei, Gelu Tofan, Florentin Popa, Eugen Nae, Sorina Marin - alături de care s-au regăsit colegii de la Curtea de Argeş, cu preşedintele Cristian Mitrofan, prof. Marius Moisescu şi ing. Liviu Nicolae. Asta nu înseamnă că nu li s-a dat atenţia cuvenită şi celorlalţi prieteni ai localnicilor, inclusiv reprezentanţilor presei!
Puşi pe glume

Cu o precizie aproape nemţească, festivităţile au debutat imediat după ora 14.00, printr-un Te-Deum oficiat de preoţii de la parohiile din comună - Marius Băieţii, Vergiliu Savu, Bogdan Gorunescu, Radu Iustinian Mărtoiu - cărora li s-a adăugat şi preotul militar Gheorghe Grigore, fiu al satului. După acest moment, primarul Nicolae Barbu a declarat oficial deschisă a XVII-a ediţie a Zilei comunei Valea Iaşului. Foarte relaxat, în vervă chiar, dumnealui a lansat din start o glumă: "Aici sunt acasă la mine şi pot vorbi mai mult fără să mă tem că-mi ia cineva microfonul!" Alături de domnia sa s-au regăsit aleşii locali Constantin Ştefănescu, Valeriu Sandu, Oliver Bucur, Cristian Enescu, Andrei Grigorescu, Gheorghe Sorescu, Marius Constantin Bărbulescu şi Gheorghe Niţă. Din motive neanunţate, au absentat de la acel moment consilierii locali Vasile Gheorghiu şi Vasile Ungureanu, dar şi delegaţii săteşti Eugenia Iancu, Florin Bîrlă şi Ion Iorga. După prezentarea raportului primarului către comunitate, în care s-au regăsit şi proiectele de dezvoltare viitoare a localităţii, s-a anunţat programul desfăşurării evenimentului şi Nicolae Barbu a profitat de ocazie pentru a spune că o parte dintre cei onoraţi de către comunitate vor fi premiaţi şi cu sume de câte 200 lei: "La intrare este casierul nostru, care de astă dată nu va mai percepe taxe şi impozite, ci va înmâna plicuri cu bani celor aflaţi pe listele sale...". Ceva mai târziu, liderul liberalilor argeşeni, Adrian Miuţescu, a încercat să fie spiritual, constatând că "Papa de la Roma a ajuns la Iaşi, iar anumiţi politicieni n-au găsit drumul spre Valea Iaşului...".
Expunere de motive şi raportul primarului
Nicolae Barbu a respectat tradiţia şi a prezentat şi duminică raportul către comunitate. La debut a precizat motivele pentru care evenimentul se desfăşura acolo, în clădirea Căminului Cultural renovată din fonduri proprii şi dotată cu bani obţinuţi de la GAL "Ţinutul Posadelor". În fapt, era vorba despre prima atestare a satului Valea Iaşului printr-un hrisov emis de Cancelaria Domnească a voievodului Radu de la Afumaţi în data de 4 aprilie 1523, ceea ce prilejuia sărbătorirea împlinirii a 496 ani de existenţă. Apoi, anul viitor se vor sărbători 545 ani de la prima atestare a satului Cerbureni printr-un document emis în Cancelaria voievodului Basarab cel Bătrân, eveniment ce va fi marcat acolo, la ediţia cu nr. XVIII a Zilei comunei Valea Iaşului. Din raport am reţinut participarea la sărbătorirea Centenarului Marii Uniri, de anul trecut, şi realizările în planul dezvoltării locale, dintre care amintim: reabilitarea sistemului de trafic din comună prin modernizarea căilor rutiere, a iluminatului public, instituirea unui sistem funcţional de asigurare a salubrizării localităţii, realizarea unei bune infrastructuri şcolare, care dispune de două şcoli şi tot atâtea grădinţe cu program prelungit, de două cabinete puse la dispoziţia medicilor de familie în noua clădire a dispensarului de la Valea Iaşului, care va fi dublată de alta, în zona Mustăţeşti a comunei; s-au înştiinţat cetăţenii cu privire la proiectele depuse privind extinderea canalizării menjere pe o reţea de circa 17 km şi tot pe aceeaşi lungime - modernizări de drumuri; proiecte pentru amenajarea unor locuri de joacă şi a unor terenuri multifuncţionale de sport, inclusiv a terenului pentru echipa de fotbal care-şi va relua activitatea din această toamnă sau pentru construirea unor poduri în zonele unde sunt absolut necesare. Bilanţul şi perspectivele au fost mai mult decât încurajatoare, iar aplauzele auditoriului s-au constituit în aprobări greu de contestat.
Premieri

Festivităţile de premiere au debutat cu acordarea de diplome către invitaţii speciali - membri ai PNL Argeş, care se grăbeau să ajungă la altă sărbătorire de comună din zona Muscelului - dar şi a unor primari precum Niculaie Dragnea (Băiculeşti), Constantin Oancea (Muşăteşti), Dumitru Voicu (Miceşti) sau Gheorghe Voicu (Bîrla). Fiecare a ţinut să adreseze câteva cuvinte de salut şi felicitare pentru edilii şi localnicii ce sărbătoreau evenimentul. Au urmat apoi premierile pentru cetăţenii comunei, cu precizarea că la categoria "Nunta de Argint" nu s-au oferit premii în bani.
Diplome "80 ani de viaţă"

Comuna Valea Iaşului este una de longevivi, iar cea mai bună dovadă este lista lungă a celor propuşi pentru premierea cu prilejul trecerii în rândul octogenarilor. În continuare vă prezentăm lista completă cu cele 134 nume, în ordine alfabetică: Ioana Alecse, Aurica Andrei, Ana Andrei, Chireaţa Antonescu, Nicolae Barbu, Eugenia Barbu, Ion Barbu, Paraschiva Barbu, Zenaida Barbu, Filonela Bălaşa, Eugenia Bălăşoiu, Rahila Bărbulescu, Stelian Bărbulescu, Filoftia Bărbulescu, Vasilichia Borovină, Gheorghe Burcea, Aurica Chiriţă, Vasilichia Chiriţă, Veroana Chiţoiu, Ion Ciolac, Veronica Ciolac, Victoria Ciolac, Elena Constantin, Maria Crăciun, Dumitru Deaconescu, Elisaveta Deaconescu, Irina Deaconu, Gherghina Dinu, Gheorghe Dragomir, Floarea Ducu, Smaranda Ducu, Gheorghe Ducu, Maria Duculescu, Elisabeta Dumitrescu, Maria Dumitru, Elena Duţă, Valentin Duţă, Ion Enescu, Sofia Enescu, Gheorghe Enescu, Gheorghe Funicel, Filonela Georgescu, Constantin Georgescu, Ion Gheorghe, Eugenia Ghiţă, Gheorghe Ghiţă, Aurica Gligore, Ion Gorunescu, Gheorghiţa Gorunescu, Maria Gorunescu, Titu Gorunescu, Teodor Grigore, Veruţa Grigore, Constantin Grigorescu, Margareta Grigorescu, Margareta Herişanu, Dumitru Hristea, Verona Hristea, Elena Iancu, Aneta Ilie, Paraschiva Ilinca, Ion Ioniţă, Filon Iordache, Petre Iordache, Aneta Iordache, Maria Iordache, Maria Lungu, Gheorghe Marica, Lucian Marin, Elena Marin, Tatiana Mănica, Petru Mitrea, Irina Mitrea, Nicolina Mitrea, Petre Mitrea, Nicolae Mitrea, Gheorghe Mocanu, Filoftia Mocanu, Ion Mocanu, Ana Muscalu, Elena Năstase, Teodora Nicolescu, Petrişor Nicuţ, Maria Olteanu, Elena Onicioiu, Ana Oprea, Vasile Oprea, Valerica Pandelică, Dumitru Pandelică, Elena Pandelică, Rodica Pangrate, Nicolae Paraschiv, Aurel Păun, Eleonora Păunescu, Ion Păunescu, Ana Peşte, Aurelia Petricu, Vasilichia Petricu, Nazaria Pop, Haralambie Popescu, Ion Popescu, Vasilichia Preda, Nicolae Radu, Elena Sandu, Iustina Sandu, Vasile Sandu, Filoftia Săvulescu, Maria Săvulescu, Gheorghe Smădu, Elena Sorescu, Elisaveta Spirea, Elena State, Maria Stănescu, Maria Stănescu, Domnica Stoica, Maria Stoica, Gheorghe Şuţă, Eugenia Şuţă, Elisabeta Tănase, Dumitru Târţău, Eleonora Teacă, Stelian Teacă, Eugenia Tiţa, Erina Vasile, Dumitra Vasile, Elena Veca, Nicolae Veca, Aurica Vega, Maria Vuţă, Vasile Zamfir, Ecaterina Zamfir, Ioana Zdreală, Iulian Zmădu. Aceştia n-au primit sumele cuvenite în anii trecuţi şi, prin grija edililor, s-au alocat banii necesari pentru premierea din acest an. Lor li s-au adăugat cei ce au împlinit sau împlinesc 80 ani în anul 2019. Cei 28 nominalizaţi pe această listă sunt următorii: Filofteia Badea, Aurel Borovină, Maria Borovină, Gheorghe Constantinescu, Elena Dinică, Constantin Ganţea, Domnica Gheorghe, Ana Grigore, Rodica Hristea, Gheorghe Ionescu, Maria Ioniţă, Lucian Iordache, Elena Marin, Gheorghe Mocanu, Alexandrina Mocanu, Maria Mocanu, Miliana Pandelică, Constanţa Petrescu, Elena Popa, Constanţa Rada, Paraschiva Rada, Constantin Roşu, Gheorghe Savu, Aurica Savu, Maria State, Haralambie Ţicu, Elisabeta Zamfir şi Filofteia Zamfir. Tuturor li s-a urat sănătate şi bucurii alături de cei dragi!
Cântec, joc şi petrecere câmpenească

Partea artistică a programului s-a constituit din evoluţiile Ansamblului de dansuri "Mândruliţa", coordonat de Ionuţ Hodoş, corepetitor Doru State, din scenetele şi montajurile literar-artistice pregătite de elevii localnici şi a culminat cu evoluţia Ansamblului POSADA, care nu mai are nevoie de alte prezentări. În afara căminului au sfârâit din greu grătarele, s-au fiert sarmale şi s-a socializat cu băuturi răcoritoare şi nu numai până după lăsarea serii, în aşteptarea focului de artificii de la final. Participanţii s-au despărţit cu promisiunea revederii în 2020 la Cerbureni, dar nu înainte de a ura încă o dată "La Mulţi Ani, Valea Iaşului!"
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
