După majorarea înjumătăţită a tarifului la apă şi canal, AQUATERM-ul va fi pe linia de plutire o perioadă, excluzând posibilitatea investiţiilor!

Consiliul Local Curtea de Argeş a aprobat în şedinţa din 30 mai creşterea de tarif la serviciile de apă şi canalizare prestate de către S.C. AQUATERM AG 98 S.A. cu doar 20% pentru acest an, urmând ca diferenţa să fie aplicată de la data de 1 ianuarie 2020. Legat de situaţia actuală, managerul societăţii, Claudia Mihăilescu, ne-a declarat: "Situaţia în care ne aflăm la ora actuală nu este nici pe departe una liniştitoare. Aprobarea de majorare obţinută ne situează pe linia de plutire, dar numai pentru o perioadă de timp greu de precizat. În aceste condiţii, nu putem lua în calcul o creştere a salariilor angajaţilor, iar posibilitatea unor investiţii proprii în dotare şi eficientizare a muncii este la cota zero! Dl. preşedinte al Consiliului de Administraţie, ec. Ionuţ Andrei, a explicat foarte clar în şedinţele Adunării Generale a Acţionarilor şi în cele de legislativ municipal comandamentele care au impus cererea unei majorări de tarif după 5 ani de la ultima. Între acestea, a pledat la şedinţa de consiliu din 30 mai pe faptul că A.N.R.S.C. a aprobat în ianuarie o creştere a preţurilor serviciilor noastre cu 40%, fundamentată pe realităţile din anul 2018. Ea era menită să acopere o eventuală creştere a salariilor angajaţilor noştri. Numai că de la 1 aprilie a intervenit o majorare a preţului energiei, care ne-a ridicat nouă costurile consumurilor tot cu 40%, astfel că ne-au crescut cheltuielile lunare pe acest segment de la 100.000 la 140.000 lei. În aceste condiţii, era evident că şi aprobarea majorării cu 40%, cât era avizul dat de A.N.R.S.C., nu acoperea preţul actual al energiei consumate pe care o achităm lunar după data de 1 aprilie!" Aceasta este situaţia: tristă, dar adevărată!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
