Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 05:14

Şedinţă de legislativ municipal începută furtunos, dar încheiată... frumos!

Trăim într-o lume a paradoxurilor, şi acest lucru l-am dovedit încă o dată miercuri, la şedinţa Consiliului Local Curtea de Argeş. Pe ordinea de zi figura iniţial aprobarea Programului de lucrări al SPGC pe anul în curs, dar i s-a mai adăugat şi o rectificare de buget local. În plus, era programată şi o şedinţă a A.G.A. de la SPU, pentru aprobarea contractului de mandat al managerului Cătălin Nastea. Deşi unii consilieri locali anunţaseră că nu vor participa, au lipsit doar Loredana Stancu şi Ana Maria Rovenţa, ambele de la PSD. Şedinţa a debutat furtunos, după ce Ionel Păunescu s-a plâns primarului Constantin Panţurescu de faptul că iarăşi primise foarte târziu documentaţiile şi nu apucase să studieze Programul SPGC. S-a ajuns la o dispută tensionată în care s-au mai angrenat şi alţi aleşi locali, soldată cu părăsirea sălii de către şeful administraţiei municipale. N-a lipsit mult ca el să fie imitat şi de către unii dintre consilierii care l-au taxat dur pe primar, dar situaţia a fost salvată de preşedintele de şedinţă, Ion Şerban, care i-a convins că executivul este reprezentat de către viceprimarul Gabriel Jubleanu şi pot dezbate punct cu punct întregul program. Cu răbdare şi tact, acesta a dat tuturor posibilitatea să se exprime şi să ceară lămuriri directorului Ioan Ghiţă, reuşind ca după vreo două ore să conducă şedinţa spre votul prin care s-a aprobat primul punct de pe ordinea de zi. Cel de-al doilea a mers ceva mai operativ şi s-a trecut la şedinţa A.G.A. de la SPU, unde s-a analizat punct cu punct contractul de mandat, propunându-se anumite precizări, excluzându-se ori adăugându-se noi puncte. Atmosfera a fost de colaborare între managerul Cătălin Nastea şi legislativul cu care fusese într-un război rece cu câtva timp înainte. Acesta, după ce ceruse scuze consilierilor şi presei în şedinţa ordinară din 30 mai pentru atitudinea ireverenţioasă de la precedentele reuniuni, se pare că a fost ajutat să facă pace cu aleşii şi de către primarul Panţurescu, astfel că i s-a aprobat contractul de mandat şi nu s-a mai găsit cineva care să-i spună "muncitorul Nastea", ci "dom' director...". Alt moment tensionat s-a consumat între consilierii locali şi funcţionarul public Claudia Gîlcă, care se ocupă de întocmirea proiectelor ce vizează accesare de fonduri europene. În fapt era vorba despre o solicitare formulată de către directorul Liceului "Regele Mihai I", prof. dr. Andrei Grigorescu, prin 4 cereri (din care prima fusese în luna decembrie 2018). Liberalul Mădălin Marinescu a fost destul de revoltat pentru că nu se dăduse măcar un răspuns, încălcându-se practic prevederile legilor în vigoare. Dar, asupra acestor aspecte, vom reveni pe larg în perioada următoare!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It