Un urs a fost împuşcat la Arefu!

După cum v-am mai informat în repetate rânduri, arefenii au ajuns în pragul disperării, fiind terorizaţi de urşii care nu se mai sfiesc să umble ziua în amiaza mare pe străzile comunei şi chiar să le atace gospodăriile, făcând prăpăd printre animalele domestice. Oamenii se tem pentru vieţile lor, ale copiilor şi părinţilor. Şi chiar au motive: în 19 iunie, în jurul orei 13.30, pe drumul spre centrul comunei, în punctul cunoscut de localnici sub numele de Pârâul Nebunului, nişte copii au coborât din autobuz şi au dat nas în nas cu ursoaica însoţită de doi pui, care a ajuns o adevărată vedetă în ultimul timp. "Norocul a fost că au dat gură şi au speriat-o, de-a rupt-o la fugă!", ne-a declarat ieri primarul Gheorghe Stoican, care ne-a povestit că nu vede o rezolvare a acestei situaţii stresante ce se prelungeşte de ani de zile. "Am fost la fel şi fel de întâlniri şi discuţii, la care au participat şi oameni din structurile de Mediu. Aceştia nu numai că n-au fost în stare să ne dea soluţii, dar când noi, primarii din nordul Argeşului, le-am reproşat faptul că ne-au lăsat la discreţia jivinelor, au fugit pur şi simplu!... Ştiu, este incredibil şi, deopotrivă scandalos, dar asta e situaţia: toate sunt la pământ la noi, au ieşit din cursul firesc, oamenii sunt păgubiţi de fiarele codrului şi-şi tem amărâtele de vieţi, pe fondul nepăsării autorităţilor din domeniu. Afacerile din turism, de asemenea, sunt pe drojdie - cum se spune - tot din cauza lor, fapt dovedit de scăderea la jumătate a încasărilor faţă de perioada similară din 2018. Colac peste pupăză, se aude tot mai insistent zvonul că în zona noastră se intenţionează să se facă acel parc naţional, care ar putea pune sub semnul întrebării şi construirea Staţiunii Turistice de la Moliviş, în care s-au investit o groază de bani".
În aceeaşi zi, un grup de turişti israelieni, format din 2 adulţi şi 5 copii, au lăsat autoturismul la Căpăţâneni şi au plecat în drumeţie pe Măgureaua Arefului, rătăcindu-se după ce se abătuseră de la traseu. Ei au fost recuperaţi dintr-o zonă populată de urşi de către jandarmi şi conduşi în siguranţă la autoturism. După lăsarea întunericului, o echipă complexă cu angajaţi de la Direcţia Silvică, însoţiţi de vânători, au doborât un urs de circa 180 kg şi 300 puncte CIC, ceea ce-l transforma într-un trofeu ce merita chiar medalia de aur, în zona Căpăţâneni-Pământeni. Chestionat pe această temă, primarul Stoican a spus că aşa auzise şi dumnealui, precizând că nu primise o informare oficială, dar că asta era strict problema Ocolului Silvic Vidraru. "Probabil că era un animal agresiv, însă împuşcarea unui singur exemplar este ca o picătură într-un ocean!" Localnicii au fost ieri mult mai duri în exprimare, spunând cu subiect şi predicat că unii doar se fac că muncesc pentru salariile babane pe care le încasează. Şi poate nu se înşeală prea mult...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
