Cine-i "şuntează" pe aleşii municipali?...

Acum este clar faptul că administratorii site-ului Primăriei Curtea de Argeş sunt oameni care ţin la tradiţia proastă pe care au ctitorit-o, căci şi anul acesta au întârziat cu postarea declaraţiilor de avere şi interese care trebuiau să fie depuse - conform prevederilor legale - până la data de 15 iunie. Astăzi nu exista măcar o declaraţie a vreunui ales local pe amintitul site, unde am remarcat - totuşi - prezenţa celor ale unor funcţionari publici precum secretarul Radu Chirca, înregistrată în data de 10.06.2019, a şefei de la S.P.C.L.E.P., Melania Corina Zarioiu (din 04.06.2019) sau a directorului de la S.P.P.T.O, Marin Florea (depusă în 20.05.2019). Managerul de la C.C.A., Cristian Mitrofan, a evitat postura neplăcută de a fi amânat la ridicarea declaraţiilor sale pe site-ul Primăriei Municipale şi le-a afişat pe cel al instituţiei pe care o conduce. Este greu de crezut că primarul Constantin Panţurescu, viceprimarul Gabriel Jubleanu sau ceilalţi consilieri locali ar fi omis să-şi depună obligatoriile declaraţii de avere şi interese în termenul legal. Deci, întrebarea hamletiană la care aşteptăm răspuns pentru cetăţenii Oraşului Regal este cea din titlu, dublată de anunţarea sancţiunilor ce trebuie neapărat aplicate celor ce nu-şi îndeplinesc întocmai şi la timp îndatoririle de serviciu! Nu de alta, dar este cunoscută mentalitatea angajaţilor Primăriei care consideră că aleşii locali vin şi pleacă, pentru că depind de voturile cetăţenilor, pe când ei - fiind protejaţi de lege - rămân, aşteptând răbdători vremea pensionării "îndulcite" serios de salariile rotunjite semnificativ prin votul majoritar al celor pe care-i "şuntează"... Vorba lui nenea Iancu (Caragiale): "Unde nu e moral, e corupţie şi o soţietate fără principii va să zică că nu le are!"
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
