Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 06:40

Masa troglodiţilor, exemplul lipsei de educaţie a unor locuitori ai Oraşul Regal!

Am dovedit de mai multe ori decât ne-am fi dorit faptul că Oraşul Regal Curtea de Argeş este populat şi de tipi cu pretenţii nejustificate, dar extrem de mari. Dovezile pot fi identificate la orice pas: în fiecare petec de hârtie, în mucurile de ţigări sau tot alte gunoaie aruncate aiurea, chiar dacă în preajmă se găsesc coşuri de gunoi; în atitudinea huliganică arborată faţă de reprezentantele sexului frumos care trec pe Bulevardul Basarabilor, căutând umbra în zilele caniculare sau aerul curat în parfumul teilor în floare, în amurgurile acelea speciale, pe care nonconformiştii mâncători de seminţe, aşezaţi comod pe bănci, le agresează verbal cu expresii şi propuneri triviale; în manelele care terorizează străzile din maşinile de fiţe cu care şmecheraşii care ţin să se dea mari străbat oraşul în mare viteză, ca la nişte curse automobilistice pe mai toate străzile; în nivelul decibelilor de la muzica de pe terasele sau de la restaurantele unde se organizează tot soiul de paranghelii, deranjând liniştea publică până spre zorii zilei următoare şi de la multe alte aspecte pe care unii sau alţii preferă să le ignore, de parcă viaţa ar fi o continuă petrecere şi astfel de manifestări ar fi doar nişte extravaganţe ale unor tineri. De cele mai multe ori se invocă democraţia, în numele căreia omul ar fi îndreptăţit să facă tot ceea ce doreşte. Cei ce susţin asemenea aberaţie sunt nişte needucaţi, care prin faptele comise ne demonstrează celorlalţi că locul ce li se potriveşte acestor troglodiţi este în vreo peşteră uitată prin creierii munţilor. Acolo şi-ar putea disputa teritoriul cu urşii, lupii şi celelalte jivine ale codrului, care ştiu nu numai să-şi marcheze clar teritoriul, dar şi să şi-l apere mai bine decât oamenii de bun simţ. Un ultim exemplu al comportamentului deviant tolerat al unor astfel de oameni ai cavernelor l-am dovedit într-o dimineaţă din zilele trecute în spatele Centrului de Cultură şi Arte "George Topîrceanu", la numai câţiva paşi de artera rutieră centrală a municipiului: pe o masă tronau mai multe doze de bere prin care nişte petrecăreţi - poate chiar nişte beţivi - îşi marcaseră teritoriul pe timpul nopţii. În aroganţa lor puturoasă nu se învredniciseră să le ducă la coşul de gunoi situat la numai câţiva metri, lăsându-le acolo ca pe nişte simboluri ale nesimţirii. N-ar fi de mirare ca respectivii să fie dintre vajnicii activişti care-şi exprimă pe internet la adăpostul unor profiluri false nemulţumirea faţă de modul în care este administrat oraşul, înjurându-l la greu pe primar şi pe ceilalţi aleşi locali şi - de ce nu - chiar pe managerul C.C.A., Cristian Mitrofan. Respectivii probabil că habar n-au că el conduce aşezământul cultural şi că de ani de zile s-a luptat pentru ca împrejurimile acestuia să arate cât mai bine şi să fie o oază de distracţie pentru copii şi de relaxare pentru părinţi sau bunici. Acolo se va realiza o modernizare a locului de joacă pentru copii şi în curând va arăta şi mai bine. Ce folos, atâta timp cât micuţii vor putea găsi dimineaţa pe băncuţele sau pe aparatele lor de joacă doze consumate de bere, sticle de vin, pahare din plastic, resturi de ţigări sau cine ştie ce dovezi ale trecerii troglodiţilor de la masa din spate spre Bulevardul Basarabilor?... Lipsa de educaţie este evidentă cazul mesei care nu este dintr-o cârciumă prăpădită de mahala sordidă, unde clienţii se pot baza pe picoliţe obosite ca să facă curat în urma lor. Inutil să ne întrebăm dacă indivizii nevăzuţi, necunoscuţi procedează la fel şi în propriile lor case. Aşteptăm însă cu nerăbdare ca organele de ordine să se trezească din somn şi să taxeze astfel de atitudini care sfidează civilizaţia în care ne dorim să trăim. Altfel, să nu uite că vor da socoteală fie şi prin faptul că progenitura proprie s-ar putea să simtă nevoia de a imita astfel de atitudini teribiliste, pe care ei, reprezentanţii autorităţilor ordinii publice, le tolerează!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It