Solie culturală de la Corbi la Vaideeni

În data de 23 iunie au ajuns la sărbătoarea comunităţii de păstori vâlceni ambasadorii culturali din comuna Corbi. Delegaţia a fost condusă de către directorul Căminului Cultural din localitatea argeşeană, Claudia Rotaru, care ne-a declarat: "Avem o tradiţie de participare reciprocă la astfel de evenimente şi dacă ei au venit la noi în mai, la RAPSODIA PĂSTORESCĂ, duminică le-am întors vizita la sărbătoarea lor. Ne-am deplasat cu formaţiile care activează în cadrul Căminului Cultural din Corbi, şi vorbesc despre Ansamblul Ciobănaşul, de grupul vocal şi de grupul de dansatori. Pot spune fără teamă de a greşi că am contribuit şi noi la reuşita spectacolelor desfăşurate la Vaideeni".
În aceste zile, după cum ne-a informat viceprimarul Dan Aldea, la Corbi se fac pregătiri pentru organizarea tradiţionalului bâlci de Sânpietru, ce se va desfăşura la sfârşitul acestei săptămâni pe malul Râului Vâlsan, în punctul cunoscut localnicilor sub numele de Frasinul. Va fi un prilej de petrecere plăcută a zilelor de sărbătoare de către locuitorii de pe cele patru văi de râu din zona noastră, dar şi de practicarea actului comercial care să-i pună în posesia bunurilor care le lipsesc şi să le ofere amintiri plăcute.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
