Hram la Parohia Bărbălăteşti

În data de 24 iunie s-a desfăşurat tradiţionala slujbă de hram la bisericuţa din lemn din acest sat al comunei Valea Iaşului. Preotul paroh Radu Iustinian Mărtoiu a fost susţinut la oficierea acesteia de mai mulţi colegi, după cum urmează: fratele său, Gheorghe Grigore (preot militar, locuitor în parohie), Marius Băieţii (Parohia Valea Iaşului), Cătălin Gorunescu (Mustăţeşti), Horia Dumitrescu (preot prof. la Facultatea de Teologie din Piteşti) şi Vasile Bănică (fost paroh la Valea Iaşului şi la Bărbălăteşti). Consilierul local Gheorghe Sorescu, epitrop în parohie, i-a avut ca oaspeţi pe primarul Nicolae Barbu, pe viceprimarul Cristian Enescu, pe colegul din legislativ Emil Gorunescu împreună cu delegatul sătesc Ionel Iorga, dar şi funcţionari din cadrul administraţiei, precum secretarul primăriei, Nicolae Stoicescu, contabilul Mihail Bărbulescu sau şeful de la SVSU, Sorinel Calea, cărora li s-au alăturat mulţi credincioşi din parohie, printre care şi omul de afaceri liberal Liviu Nicolae. După săvârşirea ritualului slujbei şi Veşnica Pomenire pentru cei plecaţi dintre noi, s-a respectat tradiţia agapei creştine, la care s-a servit mâncare de post (varză cu mămăliguţă şi peşte, deoarece s-a intrat în postul Sânpietrului), udată cu băuturi mai mult sau mai puţin răcoritoare. "A fost un moment de comuniune sufletească între oameni locului şi de cinstire a memoriei celor care nu mai sunt printre noi", a declarat primarul Nicolae Barbu. De remarcat ar fi faptul că după plecarea de la Bărbălăteşti, aleşii locali au participat la şedinţa ordinară care a avut pe ordinea de zi mai multe proiecte imprtante pentru comunitate, aprobate în totalitate, asupra cărora vom reveni cu amănunte.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
