Om bogat, om sărac - în administraţia municipală din Curtea de Argeş: Radu Chirca, secretarul primăriei, exponentul tipic al bugetarului liniştit
Aleşii locali au intrat în ultimul an al actualului mandat. Cei mai mulţi dintre ei şi-au găsit ritmul necesar îndeplinirii sarcinilor încredinţate de cetăţeni şi se străduiesc să nu-i dezamăgească în ceea ce priveşte gospodărirea treburilor comunităţii. Acum trei ani lansam acest serial prin care prezentam starea materială a aleşilor, dar şi a funcţionarilor publici. Toţi sunt obligaţi prin lege să depună declaraţii de avere şi de interese până la data de 15 iunie a fiecărui an. Există, de asemenea, şi obligaţia funcţionarilor angajaţi ai administraţiei municipale de a le afişa pe site-ul primăriei. Sub hărţuiala presei, chiar şi cei mai reticenţi se conformează obligaţiilor legale de a nu-şi ascunde starea materială. Partea bună pentru cetăţeanul de rând este aceea că poate vedea cum evoluează un ales local în mandat - din punct de vedere al averii şi intereselor - dar şi cum iese. Dacă descoperiţi că au omis în declaraţiile făcute publice "cu voie au fără de voie" ceva ori că au trecut sub tăcere anumite aspecte, aşteptăm să le semnalaţi public, ca să ne facem cu toţii o idee completă despre seriozitatea şi bunele intenţii de care sunt animaţi aceşti oameni. Nu de alta, dar dacă ascund adevărul pot fi acuzaţi de fals şi uz de fals în acte publice, pentru că sunt plătiţi să fie în slujba cetăţenilor, nu să-i înşele!

Deşi îndeplineşte o funcţie de mare importanţă în administraţia municipală a primului Oraş Regal din România, acest om oferă imaginea profesionistului competent, notat mereu la superlativ de către aleşii locali, care foarte rar îşi permite să-şi iasă din fire şi să reacţioneze la provocări. Radu Chirca nu are afaceri, nu dispune de conturi bancare şi nici n-a tezaurizat valori sub formă de bijuterii sau opere de artă. Declaraţia de avere pentru anul trecut a înregistrat-o sub nr. 70/10.06.2019 şi în ea menţionează stăpânirea unui teren intravilan (pentru care a omis să înscrie suprafaţa), din anul 1998, pe care a construit în 2001 o casă de locuit de 144 mp, la care se adaugă un teren agricol de 2.500 mp, moştenit în anul 2010 - ambele în Curtea de Argeş. Autoturismul cu care se deplasează este cumpărat, marca Dacia Logan, fabricat în anul 2007. Secretarul Primăriei Curtea de Argeş a contractat anul acesta un credit în sumă de 11.735 lei la Banca Transilvania, scadent în data de 30.05.2020. Veniturile familiei din 2018 s-au realizat din salariul dumnealui, care a totalizat 63.928 lei, la care s-a adăugat cel al soţiei, angajată la S.C. STEINEL ELECTRONIC S.R.L. - 18.250 lei (din câte se poate descifra din "scrisul de doctor" de pe declaraţie). Concluzionând, Radu Chirca este tipul bugetarului argeşean liniştit al începutului de mileniu trei.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
