Atribuţiile mai multor direcţii, servicii şi agenţii subordonate acum ministerelor vor fi preluate de consiliile judeţene

În şedinţa de Guvern de săptămâna trecută a fost discutat un memorandum intitulat "Măsuri privind continuarea procesului de descentralizare", document realizat de Ministerul Dezvoltării prin care se impune ministerelor să renunţe mai repede la o parte din puteri. Astfel, conform documentului respectiv, competenţele pe care le au acum structuri precum Direcţia pentru Agricultură, Direcţia pentru Cultură, Agenţia pentru Protecţia Mediului, Direcţia de Sănătate Publică, Direcţia Judeţeană pentru Tineret şi Sport, emiterea de brevete şi clasificări în turism vor fi transferate către consiliile judeţene. De asemenea, vor fi transferate către primării competenţele privind implementarea politicilor naţionale şi reglementărilor în domeniul educaţiei extraşcolare, exercitate în prezent de palatele copiilor, cluburile copiilor şi cluburile sportive şcolare, cluburile sportive, precum şi bazele sportive la nivelul unităţii administrativ-teritoriale pe raza căreia se află. "Este normal ca autorităţile locale să aibă la îndemână pârghiile necesare pentru a lua deciziile pliate pe aşteptările cetăţenilor. Ne dorim să aducem decizia cât mai aproape de cetăţeni", a justificat decizia premierul Viorica Dăncilă.
"La nivelul comunităţilor locale sunt priorităţi specifice şi problematici diferite de la o regiune la alta. Este normal ca autorităţile locale să aibă la îndemână pârghiile necesare pentru a lua deciziile pliate pe aşteptările cetăţenilor. Deja am făcut paşi importanţi în privinţa transferului de competenţe de la nivel central la nivel local în domeniile educaţie, tineret, sport şi turism, ape şi păduri, cultură. Printr-un memorandum pe care îl adoptăm astăzi stabilim noi măsuri pentru accelerarea acestui proces astfel încât în următoarea perioadă să venim cu soluţii privind descentralizarea şi în celelalte domenii", a anunţat Viorica Dăncilă la începutul şedinţei de Guvern.
Liderii judeţeni de la toate partidele au cerut şi cer transferul de puteri de la ministere către judeţe. Argumentul suprem al acestora este că cetăţenii vor avea de câştigat pentru că funcţionarii de la Bucureşti nu ştiu care sunt realităţile din fiecare judeţ şi că procedurile durează prea mult, ba chiar sunt blocate inutil la ministere. Din cele 8 ministere implicate în procesul de descentralizare, doar 5 ministere au finalizat analizele de impact privind oportunitatea descentralizării competenţelor şi doar două ministere au scris legile prin care se transferă competenţele. Astfel, Guvernul va ceda către judeţe competenţe în următoarele domenii:
Agricultură: direcţiile pentru agricultură judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti; oficiile de studii pedologice şi agrochimice judeţene; filialele regionale aflate în subordinea Agenţiei Naţionale pentru Pescuit şi Acvacultură.
Cultură: competenţele exercitate de direcţiile judeţene pentru cultură şi patrimoniul naţional, respectiv a municipiului Bucureşti; avizarea concesionării, dării în folosinţă gratuită instituţiilor de utilitate publică sau închirierii clădirilor monument istoric proprietate publică a unităţii teritorial administrative; avizarea: intervenţiilor, clasării şi declasării privind monumentele istorice de clasă B/a documentaţiilor de urbanism şi amenajarea teritoriului pentru instituirea, delimitarea şi reglementarea construirii zonelor de protecţie sau a zonelor construite protejate pentru monumentele istorice de clasă B.
Turism: emiterea brevetului de turism şi atestarea ghizilor de turism; clasificarea structurilor de primire turistice cu funcţiuni de cazare turistică şi funcţiuni de alimentaţie publică; omologarea pârtiilor de schi pentru agrement, traseelor de schi şi traseelor turistice montane; autorizarea plajelor turistice şi activităţilor din industria de agrement; avizarea documentaţiilor tehnice privind construcţii din domeniul turismului, respectiv emiterea avizului de specialitate pentru: documentaţii tehnice privind amplasamentul, conformarea şi funcţionalitatea construcţiilor noi cu destinaţie turistică de tipul structuri de primire turistice (hotel, hotel-apartament, motel, hostel, vilă, bungalou, cabană, sat de vacanţă, camping, pensiune cu o capacitate mai mare de 3 camere, indiferent de categoria de confort a acestora); structuri de servire a mesei (restaurant clasic, restaurant specializat, restaurant cu specific naţional sau local, braserie, berărie, gradină de vară, baruri de orice tip, unităţi de tip fast food-restaurant cu autoservire, bufet tip "expres", pizzerie, snack-bar-cofetărie, patiserie, organizate în unităţi amenajate în spatii speciale destinate, cuprinse în structuri de primire turistice şi, respectiv, structuri independente, amplasate în cadrul staţiunii turistice); structuri de agrement turistic (cluburi, cazinouri, săli polivalente, instalaţii şi dotări specifice agrementului turistic - transport turistic pe cablu, pârtii amenajate pentru practicarea schiului şi altele asemenea); structuri de tratament balnear (complexe de turism balnear); documentaţii privind funcţionalitatea specifică a construcţiilor existente din domeniul turismului, supuse lucrărilor de modernizare, reamenajare, extinderi sau altor lucrări care modifică funcţia turistică a acestora; documentaţii privind construcţiile ce urmează a fi modificate structural şi funcţional în scopul primirii unei funcţionalităţi cu profil turistic.
Mediu: competenţele exercitate de agenţiile judeţene pentru protecţia mediului şi a municipiului Bucureşti, aflate în subordinea Agenţiei Naţionale pentru Protecţia Mediului.
Ape şi Păduri: competenţele de realizare a lucrărilor de întreţinere şi ecologizare a plajelor turistice de către autorităţile administraţiei publice locale pe a căror rază administrativ-teritorială se află.
Sănătate: competenţele privind implementarea politicilor naţionale şi reglementărilor în domeniul sănătăţii, exercitate în prezent de direcţiile de sănătate publică judeţene şi a municipiului Bucureşti.
Educaţie: competenţele privind implementarea politicilor naţionale şi reglementărilor în domeniul educaţiei extraşcolare, exercitate în prezent de palatele copiilor, cluburile copiilor şi cluburile sportive şcolare.
Tineret şi sport: transferul la nivelul judeţelor, respectiv al municipiilor, al competenţelor privind implementarea politicilor naţionale şi reglementărilor în domeniul tineretului şi sportului, exercitate în prezent de:
a) direcţiile judeţene pentru sport şi tineret la nivelul judeţelor, respectiv la nivelul municipiului Bucureşti;
b) centrele de agrement la nivelul judeţelor, respectiv la nivelul municipiului Bucureşti;
c) casele de cultură ale studenţilor la nivelul judeţelor, respectiv la nivelul municipiului Bucureşti;
d) cluburile sportive, precum şi bazele sportive la nivelul unităţii administrativ-teritoriale pe raza căreia se află.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
