Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 06:42

Belele nu ocolesc nici Sălătrucul: viiturile au distrus 1,5 km drumuri şi urşii au prăpădit 20 stupi!

În această vară ciudată, cu fenomene meteorologice extreme, din care n-au lipsit canicula şi ruperile de nori ce au provocat ploi torenţiale abundente, chiar şi comunitatea cea mai nordică de pe Valea Topologului a avut de suferit! Atacurile urşilor la gospodăriile localnicilor încep să se banalizeze, cum s-a întâmplat mai ales la Arefu, pe Valea Argeşului. Mai nou, Moş Martin s-a dedulcit la miere şi atacă stupii localnicilor sau ai celor aflaţi în pastoral. Ei au provocat pagube la circa 20 stupi, ne-a informat ieri primarul Nicolae Langer: "S-au întocmit documentaţiile necesare, am raportat pe cale ierarhică şi chiar astăzi aşteptăm o comisie de verificare la faţa locului". Din aceeaşi sursă am mai aflat că torenţii au afectat destul de grav în ultimul timp mai multe drumuri din zona Sălătrucu de Sus, stricăciunile fiind făcute pe lungime de aproximativ 1,5 km. Toate acestea au fost raportate, s-au înaintat procesele verbale de constatare şi documentaţiile pe baza cărora s-a solicitat sprijin pentru repararea acelor căi rutiere. "Acum suntem în aşteptare...", a concluzionat oarecum filozofic primarul Langer, cu liniştea aceea specifică omului de la munte, care a văzut multe la viaţa lui şi ştie prea bine că n-ar avea vreun rost să se ia de piept cu Dumnezeu din ceruri sau cu umbrele Sale de pe pământ...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It