"Lăsaţi-l pe primar să-şi termine mandatul!"

După cum v-am informat deja, primarul Constantin Panţurescu a părăsit şedinţa legislativului municipal desfăşurată în data de 5 iunie. Aceasta deoarece se supărase pe consilierul Ionel Păunescu, cel care-i reproşase faptul că Programul de lucru al SPGC, care urma să fie dezbătut pentru aprobare, îi parvenise prea târziu şi nu avusese posibilitatea să-l studieze aprofundat, ca să voteze în cunoştinţă de cauză. Şi cum la fel se întâmplase cu dosarul şedinţei ordinare a Consiliului Local Curtea de Argeş, şeful administraţiei a fost deranjat şi de alte întrebări şi ceea ce a considerat a fi insinuări din partea aleşilor locali, astfel că a părăsit şedinţa. "Ce faceţi, dom' primar, plecaţi?!?...". Întrebarea preşedintelui de şedinţă Ion Şerban a rămas fără răspuns. Însă a intervenit imediat liberalul Mădălin Marinescu, care a propus: "Să plecăm şi noi!". Colegul său, Doru Georgescu, cel mai mare susţinător al normalităţii, a avut o intervenţie înţeleaptă: "Lăsaţi-l pe primar măcar să-şi termine mandatul!" Această intervenţie i-a folosit preşedintelui de şedinţă, Şerban, care a propus să ia la "puricat" programul ce trebuia dezbătut, punct cu punct: "Nu mai putem întârzia cu aprobarea lui şi o amânare este exclusă. Stăm aici până la noapte, dacă e nevoie, dar rezolvăm problema!" Consilierul Gheorghe Andreescu a remarcat cu justeţe faptul că programul lui Ghiţă trebuia discutat de luni de zile, şi astfel colegii săi au rămas pe locurile lor şi au discutat punct cu punct repectivul document, cerând lămuriri acolo unde au considerat că era necesar. În final, cu anumite amendamente, Programul de lucru al SPGC pentru acest an a fost aprobat de către legislativul municipal!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
