Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 06:35

Colectarea selectivă a deşeurilor rămâne o prioritate la Corbi!

Asigurarea ne-a fost dată de către viceprimarul Dan Aldea, după ce în ultimele zile s-a declanşat o campanie de distribuire a sacilor menajeri gospodarilor din localitate. Aceştia sunt de diverse culori, pentru a nu se amesteca deşeurile metalice cu cele din carton, plastic sau sticlă. Sacii au fost furnizaţi de către operatorul exclusiv FINANCIAR URBAN şi acţiunea de distribuire a lor, din câte am aflat de la primarul Virgil Baciu, este în derulare, realizările fiind de peste 50%, ceea ce îndreptăţesc speranţele că se va finaliza în curând. "Problema cea mare este aceea de a convinge câţi mai mulţi dintre cetăţeni despre importanţa colectării selective a deşeurilor. Argumentul nostru suprem este cel ce ţine de posibilitatea scăderii preţului achitat pe persoană, în cazul în care vom reuşi să gestionăm corect, prin eforturi comune, situaţia. Dincolo de orice este vorba despre sănătatea mediului în care trăim, cu consecinţă directă asupra oamenilor!", a concluzionat primarul din Corbi.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It