Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 06:35

Şedinţă de legislativ municipal cu toate proiectele aprobate!

Aşa s-a desfăşurat reuniunea ordinară din luna iunie, convocată de către primarul Constantin Panţurescu. Acesta a venit la şedinţă bronzat şi a solicitat de câteva ori să se facă discuţiile strict pe proiectele care erau înscrise pe ordinea de zi, semn că-i priiseră cele câteva zile de concediu. Totuşi, s-a "aprins" puţin la punctul "Diverse", în dialogurile purtate cu prof. dr. Andrei Grigorescu, directorul Liceului "Regele Mihai I", cu consilierul local UNPR Bogdan Alexandru Dabija, cu Ionel Păunescu (PAM) şi cu cel liberal, dr. Chefani - momente asupra cărora vom reveni cu amănunte. Oricum, a stabilit cu consilierii că în cursul acestei săptămâni va mai convoca o şedinţă, la care va invita şi reprezentanţi ai Poliţiei Municipale, cu care să se discute problemele de fluenţă a traficului în timpul sezonului estival şi alte situaţii culese de către aleşii locali de la concitadini, care-şi aşteaptă rezolvarea pe baza colaborării dintre municipalitate şi organele de ordine.
Preşedintele de şedinţă Ion Şerban a reuşit să ducă dezbaterile la bun sfârşit, deşi au fost ceva probleme cu o persoană care înregistra şedinţa şi nu se conforma la cerinţele Regulamentului de Organizare şi Funcţionare a Consiliului Local Curtea de Argeş. Acestea au atins punctul culminant la final, când au alunecat pe o pantă jenantă, fapt pentru care mai mulţi aleşi locali s-au declarat apoi deranjaţi şi decişi să impună măsuri pentru ca astfel de momente penibile să nu se mai întâmple. Din cei 19 consilieri locali au absentat doi, plecaţi probabil în vacanţă - Emelian Oreviceanu (ALDE) şi Marius Deaconu (PAM).

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It