Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 06:41

La Domneşti, o săptămână de sterilizări gratuite pentru animalele de companie!

În perioada 8-13 iulie 2019, la Domneşti, Eduxanima, în parteneriat cu primăria locală, va derula o acţiune de sterilizare gratuită a animalelor. Aceasta se va desfăşura în fosta clădire a internatului, din str. Alexandru cel Bun, nr. 2, între orele 09.00 şi 17.00, iar programări se pot face la numărul de telefon 0756309390. Conform Legii nr. 258/2013, sterilizarea este obligatorie! Nerespectarea acestei prevederi se sancţionează cu amendă de până la 10.000 lei. Cei care doresc să-şi sterilizeze animalele preferate trebuie să ştie următoarele lucruri: nu le hrăniţi în ziua intervenţiei; în cadrul programului se pune accent pe sterilizarea femelelor; nu se sterilizează animalele în stare avansată de slăbire, animalele cu semne aparente de boală (excepţie - bolile de piele) şi femelele în perioada de lactaţie! Eduxanima mai oferă şi alte servicii medicale gratuite animalelor aduse pentru sterilizare: operaţii (tumori, hernii, alte probleme operabile); microcipare şi deparazitare externă; în limita posibilităţilor, transport animale gratuit pentru persoanele care deţin mai multe exemplare şi care nu au posibilitatea să le aducă la cabinet.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It