Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 06:34

Dabija a refuzat compania lui Budan!

O scenă comică s-a înregistrat în şedinţa Consiliului Local Curtea de Argeş la punctul "Diverse". Primul care a luat cuvântul a fost Bogdan Alexandru Dabija, de la UNPR. Acesta s-a interesat în ce stadiu se găseşte proiectul pentru schimbarea pompelor energofage de la Staţia de tratare a apei de la Cerbureni, pentru care s-au alocat către S.C. AQUATERM AG 98 S.A. suma de 370.000 lei din bugetul municipal pe anul în curs. "A trebuit să apelăm la serviciile unui expert, pe care-l aştept mâine dimineaţă în jur de ora 09.00, ca să mergem la faţa locului. Asta pentru că avem o problemă generată de faptul că sistemul pompelor existente este unul pe verticală, iar ceea ce avem pe piaţă este pe orizontală. Sper ca dumnealui să ne dea soluţia tehnică pentru montaj şi funcţionare cu randamentul prevăzut, pentru a putea reduce consumurile lunare de energie electrică". Primarul Panţurescu l-a invitat pe consilierul local Dabija să vină în jurul orei amintite şi să-l însoţească la faţa locului, ca să vadă cu propriii săi ochi ce se întâmpla. "La ora 08.00 sunt la primărie!", a declarat alesul local, fără să se lase impresionat de replica şefului administraţiei municipale, care-i atrăgea atenţia că va avea de aşteptat. "Nu-i problemă, stau cu paznicul de la poartă!" "Staţi cu mine, că eu sunt la muncă de la prima oră!", a zis juristul legislativului, Călin Budan, stârnind o uşoară ilaritate în rândurile asistenţei, care-l ştia pe respectivul că era tare glumeţ, mai ales în anumite probleme... "În cazul ăsta prefer să stau singur!", a concluzionat Dabija.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It