Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 06:35

"Comori din lada de zestre", la Valea Iaşului

Penultima ediţie din totalul de cinci, în care administraţia publică locală are obligaţia de organizare în scop de susţinere a acestei iniţiative generoase menită să conserve valorile perene ale neamului românesc, s-a desfăşurat zilele trecute în plină caniculă specifică lunii lui Cuptor, la Pensiunea "Domeniul Regal Bucur", situată pe DN 73C, care face legătura între cele două capitale istorice ale medievalei Ţări Româneşti - Curtea de Argeş şi Câmpulung-Muscel. Căsuţele cu exponate au fost plasate în generosul spaţiu din curtea largă şi gazdele au pus la dispoziţia edililor o gamă largă de produse din expoziţia proprie. Acestea s-au adăugat la modul cel mai fericit cu cele aduse din lăzile de zestre ale aleşilor locali şi ale angajaţilor primăriei sau ale locuitorilor din comună. A fost un prilej cât se poate de nimerit pentru ca participanţii să asculte poveşti vechi legate de exponate şi să-şi facă o idee asupra modului de viaţă al înaintaşilor. Aceasta deoarece n-au fost expuse doar obiecte de artizanat textil, ci şi obiecte şi unelte folosite în gospodărie sau la câmp şi o sumedenie de lucruri interesante, care aveau fiecare propria istorie, spusă cu mult talent de către proprietari celor ce şi-au făcut timp să le asculte. Potrivit tradiţiei, finalul a fost încununat cu o agapă amicală, în care produsele culinare tradiţionale au primit cuvenitele aprecieri unanime. Şi n-au fost numai angajaţi ai Primăriei Valea Iaşului sau aleşi locali în mandat, ci şi localnici, dar şi turişti cazaţi la pensiune sau aflaţi în tranzit. Evenimentul a fost onorat cu prezenţa de către preşedintele Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară "Molivişu", Gabriel Dică, iar primitoarele gazde au fost primarul Nicolae Barbu, viceprimarul Cristian Enescu şi consilierii locali prof. dr. Andrei Grigorescu, directorul Liceului Forestier "Regele Mihai I", de la Curtea de Argeş, omul de afaceri local Emil Gorunescu, Gheorghe Sorescu, Oliver Bucur şi funcţionari din administraţia publică locală. "Considerăm că şi această ediţie a fost o reuşită, ca şi cele precedente şi ne-am propus ca la ultima ediţie, cea de anul viitor, să depăşim toate aşteptările nu numai la nivel organizatoric, dar şi în ceea ce priveşte sortimentul exponatelor", a declarat la încheierea evenimentului primarul Nicolae Barbu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It