Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 06:36

Parcul Fântâna lui Manole a îmbrăcat straie noi!

# "Cooperativa munca în zadar": municipalitatea investeşte, vizitatorul murdăreşte!

Administraţia publică locală a aprobat - la iniţiativa primarului Constantin Panţurescu - executarea unor lucrări de modernizare la acest obiectiv de patrimoniu al Oraşului Regal. El a fost introdus în Programul de lucru al Serviciului Public de Gospodărie Comunală şi execuţia a fost una cu care se poate mândri. Şi asta deoarece amploarea lucrărilor a fost pe potriva celor executate în al doilea mandat al primarului Gheorghe Nicuţ, pe baza planurilor arhitectului peisagist Nicolae Popescu. Numai că acestea nu s-au finalizat în totalitate în urmă cu mai bine de 15 ani, căci prevedeau - printre altele - şi un teatru în aer liber, plantarea de arbori ornamentali şi alte execuţii la fel de interesante. Pentru care - se pare - n-au mai fost bani!... Urmaşul său, Nicolae Diaconu, a dotat parcul cu un mini-teren de sport cu nocturnă şi a lărgit aleile, pe care a pus un pietriş destul de colţuros, deloc agreat de "plimbăreţi". Acum acesta a dispărut, căci s-au pus pavele şi înfăţişarea s-a schimbat categoric în bine. În plus, s-a reparat şi acoperişul fântânii cu apă limpede şi bună, pe care o caută toţi pelerinii şi turiştii care se respectă, după ce vizitează bijuteria care este ctitoria Sfântului Voievod Neagoe Basarab - Mănăstirea Argeşului. "Acel monument de patrimoniu era în pericol şi se impuneau măsuri urgente pentru repararea acoperişului Fântânii lui Manole şi salvarea sa. Eu îmi amintesc că eram copil şi când veneam la Bâlciul de Sf. Maria, obligatoriu ajungeam şi în parc! Ştiam Legenda Meşterului Manole şi veneam să beau o cană de apă vie, de la legendara fântână... În plus, pe vremurile acelea, acolo era şi o mini-grădină zoologică şi, ca orice copil, eram fascinat de animalele sălbatice din cuşti. Acum, urşii bântuie în libertate, pe dealurile din jurul oraşului şi pun vieţile oamenilor în primejdie, pentru că sunt protejaţi de o lege discutabilă pentru majoritatea cetăţenilor... Pentru Curtea de Argeş, acest parc este ca o comoară, pe care încă nu ştim cum s-o valorificăm mai bine. Eu am considerat că este de datoria noastră, a celor aleşi de comunitate, să facem din el un punct de atracţie pentru turişti şi o oază de linişte şi pace pentru locuitori. Şi spun asta gândindu-mă la aceste zile caniculare, greu de suportat într-o vară parcă mai călduroasă decât toate cele din ultimii ani. Ştiu că ar mai fi de făcut unele retuşuri şi le avem în vedere pentru viitor...", a declarat primarul Panţurescu.
Din discuţiile purtate cu vizitatorii parcului, am constatat că erau - în general - mulţumiţi de modul în care se prezintă. Au existat însă şi "cârcotaşi", care considerau că bazinul cu apă trebuia să fie curăţat, ca să arate aşa cum era odată, la vremea în care mai existau şi peşti în el. Şi poate că aveau dreptate!... Opinia majoritară a fost foarte aspră cu needucaţii care murdăresc locurile pe unde trec: "Păcat de muncă, atâta timp cât mai sunt printre noi persoane care nu ştiu să păstreze curăţenia şi aspectul civilizat al unui astfel de obiectiv şi aruncă tot felul de mizerii pe unde apucă, de la chiştoace de ţigări şi ambalaje diverse, până la PET-uri şi alte deşeuri! Primăria ar trebui să instituie nişte amenzi usturătoare pentru cei ce se poartă necivilizat şi să le aplice fără milă, la maxim. Astfel, dacă-i va arde la buzunar, poate că vor învăţa şi acei indivizi că nu pot face la nesfârşit tot ce le trăzneşte prin capetele lor seci. Altfel rămânem la munca în zadar, cu municipalitatea care investeşte şi necivilizatul care murdăreşte. Şi nu e normal să fie aşa!...", ne-a spus o doamnă între două vârste, care-şi scosese nepoţelul în parc, la plimbare. Ce credeţi: avea dreptate dumneaei sau cei care consideră că oricine are dreptul să se comporte ca un locuitor de grajd, nu de Oraş Regal?...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It