Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 07:54

Virgil Baciu a dus peste Prut, la Coşcalia, mai mulţi primari argeşeni!

În prima decadă a lunii iulie, primarul din Corbi, ctitorul înfrăţirilor localităţilor argeşene cu unele din Republica Moldova, a acceptat invitaţia de a participa la Ziua Comunei Coşcalia. Şi a plecat la drum însoţit de alţi doi primari din nordul Argeşului, Ştefan Benonie, de la Aninoasa şi Remo Mateescu, de la Corbeni. De la Corbi s-a îmbarcat într-un autocar Ansamblul "Ciobănaşul", coordonat de directorul Casei de Cultură, Claudia Rotaru, care a făcut furori la spectacolul din localitatea care acum - din nefericire - este într-o ţară străină, populată de fraţi din aceeaşi mamă, pentru că aşa au vrut puternicii lumii... "Am întâlnit acolo oameni minunaţi, cu suflete calde, care ne-au primit ca pe nişte rude de la care aşteaptă mântuirea tradusă prin revenirea alături de noi la sânul patriei-mamă. Din păcate, nu putem decât să le dăm speranţa că nu i-am uitat, că nu sunt singuri în suferinţele lor - pe care le împărtăşim - dar nu puteam face mai mult, cât timp cei ce ne conduc nu dau semne că ar gândi ca noi. După cum se ştie, noi avem semnate protocoale de înfrăţire cu localităţile Baimaclia, Vasilcău şi acum va urma Coşcalia. Acolo i-am cunoscut şi pe membrii unui ansamblu de tineri din comuna Hagimus, pe care i-am invitat să vină la Întâlnirea Fiilor Satului care se va desfăşura în a doua parte a lunii august, potrivit tradiţiei, la Poenărei", ne-a informat primarul Baciu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It