S.V.S.U. Domneşti are ca obiectiv un loc pe podium la concursul naţional!

Informaţia ne-a fost furnizată de către primarul Gabriel Zăvoianu: "I-am felicitat pe băieţii noştri pentru calificarea în finala naţională a concursului de specialitate şi le-am spus că ne obligă tradiţia să obţinem un loc fruntaş, dar şi valoarea echipei noastre. În glumă le-am spus să nu se întoarcă la Domneşti dacă nu vor îndeplini obiectivul!..." Pe de altă parte, dumnealui ne-a dezvăluit faptul că pompierii domnişani s-au confruntat cu unele defecţiuni la maşina de intervenţie, de la care s-a desprins de şasiu rezervorul de apă ce avea ceva pierderi. Reparaţiile au intrat în fază finală, dar se impune clar cumpărarea uneia noi. Costul estimativ este de circa 100.000 euro, sumă pe care bugetul local n-o are pentru asemenea investiţie. Soluţia despre care a vorbit primarul Zăvoianu ar fi aceea a unei finanţări pe GAL "Ţinutul Posadelor". Aceasta se poate aplica numai în condiţiile în care unele dintre primăriile cu care Domneştiul are contracte de furnizare servicii de pompieri ar accepta o diminuare a proiectelor depuse pentru finanţări la acest GAL, deoarece bugetul este stabilit pe exerciţiul financiar de 4 ani, până în 2020 şi trebuie disponibilizaţi banii necesari cumpărării unei autospeciale de pompieri. Este un proiect care necesită multă diplomaţie şi putere de convingere, pentru că nu renunţă cineva uşor la planurile proprii. Un argument ar putea fi acela că unii dintre clienţi au datorii neonorate la S.V.S.U. Domneşti...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
