Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 07:54

Urşii continuă atacurile la Corbeni şi Brăduleţ!

În noaptea de duminică spre luni, gospodăria localnicului Valeriu Cruceru din Corbeni a fost atacată de urşi. Aceasta este situată în apropierea unui izlaz comunal şi dihăniile codrului au făcut prăpăd printre găini şi i-au mâncat câinele. De remarcat ar fi faptul că bietul om a avut şi anul trecut pagube pricinuite de urşi. Atunci, printre altele, l-au lăsat fără câini - ne-a informat viceprimarul Petre Nedelea, care este medic veterinar. Din aceeaşi sursă am mai aflat că tot în aceeaşi noapte, în zona satului Rotunda, Cristina Sima a lovit cu automobilul un urs pe DN 7C, care s-a speriat apoi şi a fugit. Aceasta a anunţat evenimentul rutier poliţiştilor, care n-au crezut-o, deoarece n-au găsit ursul la faţa locului! Tot în weekend, pe Transfăgărăşan, un inconştient a încercat să dea de mâncare din mână la un urs. Probabil că jivinei înfometate nu i-a fost de ajuns "mizilicul" oferit şi a căutat să-şi asigure un prânz copios. În faţa primejdiei, aiuritul a descoperit cât de sănătoasă poate să fie fuga!...
Începând de luna trecută, astfel de evenimente neplăcute pentru oameni s-au înregistrat pe bandă rulantă şi în comuna Brăduleţ, de pe Valea Vâlsanului. Animalele sălbatice s-au obrăznicit atât de mult încât nu se mai plimbă doar noaptea prin faţa primăriei, pe DJ 703I, dar îşi fac apariţia şi ziua în amiaza mare pe uliţele satelor din comună speriind copiii şi chiar pe maturi. Primarul Evlampie Alecu spunea că a făcut o sumedenie de adrese către forurile judeţene, dar mai mult decât deplasarea unor comisii de constatare a pagubelor la faţa locului, nu s-a obţinut. Oamenii disperaţi, pe modelul de la Arefu, ameninţă că în cazul în care vor fi lăsaţi de izbelişte în continuare, vor bloca DJ 703I. De la Ionuţ Sima, angajat al administraţiei publice locale din Brăduleţ, am aflat amănunte despre atacurile urşilor dedulciţi la miere şi nu numai. Primele s-au înregistrat în 6 iunie la Slămneşti şi Brăduleţ, unde au distrus 4, respectiv 2 stupi. În 11 iunie au distrus mai multe garduri de la proprietăţi, iar în noaptea următoare au dat lovitura la 2 stupi din Galeş. În 13 iunie, ţintă a fost fin nou Brăduleţul, unde au prăpădit mai întâi o oaie, apoi în 14 iunie - 6 stupi, de la mai mulţi proprietari. Atacurile s-au repetat în noaptea de 15 spre 16 iunie (2 stupi în 2 gospodării), în 18 spre 19 iunie la Brădet, unde au păgubit proprietarii de 3 stupi şi tot atâţia la Brăduleţ, pentru ca în 19 spre 20 iunie, să se ospăteze cu o purcea la Galeş, ca să revină la desert noaptea următoare, când au mai stricat 2 stupi. S-ar zice că nordul Argeşului este stăpânit de urşi, nu de oameni!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It