Primarul Panţeru: "Aşa-zisele datorii la FINANCIAR URBAN sunt ultima mea grijă!"

Şeful executivului local din Ciofrângeni este unul dintre cei mai nemulţumiţi dintre primari de colaborarea cu operatorul exclusiv de salubritate. Om dintr-o bucată - cum se spune - se exprimă fără reţineri, apăsat şi fără menajamente. La fel s-a întâmplat şi când l-am chestionat pe tema datoriilor de 33.000 lei, care au plasat Ciofrângeniul pe ultimul loc al clasamentului datornicilor: "Aşa-zisele datorii la FINANCIAR URBAN sunt ultima mea grijă! Probabil că dumnealor nu au o evidenţă foarte clară, pentru că nu cred că noi am avea astfel de sume de plătit la ei. Ceea ce mă deranjează foarte tare este faptul că se comportă ca stat în stat, deşi invocă respectarea strictă a legii. Şi nu în ultimul rând mă supără faptul că insistă ca administraţiile publice locale împreună cu angajaţii lor să le fie slugi. Pretenţia ca noi să strângem banii pentru colectarea gunoiului de la cetăţeni este cel puţin deplasată... Spun asta pentru că noi am încălca legea dacă am presta servicii către firme particulare cu angajaţii plătiţi de către contribuabili. Şi tocmai de asta declar că mă interesează foarte puţin faptul că FINANCIAR URBAN nu-şi pune oamenii la treabă ca să strângă banii de la clienţi. Iar asta cu atât mai mult cu cât pun în cârca U.A.T.-ului aceste obligaţii neonorate!"
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
