Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 07:54

"Marea aşteptare" a sprijinului judeţean, la Corbi

"De aproximativ doi ani de zile am tot semnalat şi cerut ajutor la instituţiile judeţene abilitate pentru rezolvarea problemelor create de inundaţii. Am întocmit documentele legale, au venit comisii de constatare la faţa locului, dar nu s-a schimbat ceva... În cătunul Pârâieşti, spre exemplu, s-au banalizat situaţiile în care după ploi abundente oamenii rămân izolaţi de restul comunei. Anul acesta, cele mai afectate au fost vreo 20 gospodării, cu locuinţe cu tot. Strada Valea Mare este cea care se află în mare suferinţă, pentru că apele învolburate erodează constant drumul. Iar noi, facem o muncă de Sisif, reluată de la început după fiecare cădere de precipitaţii mai bogată. Oamenii de acolo, din Pârâieşti, suferă datorită lipsei unui pod. Costurile construcţiei unuia pe care să nu-l ia apele au fost estimate la vreo 400.000 lei. Acestea depăşesc posibilităţile bugetului local, aşa că, deocamdată, ne chinuim cu toţii, aşteptând clipa în care cineva cu putere de decizie să-şi amintească şi de problemele noastre. Şi să ne introducă pe lista de priorităţi... Într-o situaţie asemănătoare se află şi o zonă din satul Poenărei, unde s-a produs o alunecare de teren, în punctul pe care localnicii îl denumesc <<La troiţă>>, aproape de şcoala veche. Stabilizarea malului prăbuşit, care are o înălţime de circa 20 m, presupune o investiţie foarte costisitoare de consolidare, pe care noi nu ne-o permitem s-o facem din fonduri proprii. De aceea am cerut sprijin de la judeţ, atenţionând că este pus în primejdie şi drumul de acces spre biserica din centrul satului Poenărei, asfaltat anii trecuţi", ne-a declarat primarul Virgil Baciu. S-ar zice că pe oamenii de la Piteşti nu-i interesează asemenea bagatele, câtă vreme judeţul rămâne surd şi mut, de parcă n-aude şi nu vede problemele oamenilor din Corbi... Probabil consideră că urşilor care sunt lăsaţi în voia lor să bântuie prin comună, făcând prăpăd prin gospodăriile cetăţenilor şi punându-le vieţile în pericol, nu le pasă prea mult dacă umblă pe drum asfaltat sau pe o potecă. Şi-atunci, de ce atâta grabă, dom' primar?...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It