Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 07:59

Primarul din Pietroşani: "Suntem în instanţă cu FINANCIAR URBAN pentru datoriile la gunoi!"

Aceasta a fost explicaţia pe care ne-a dat-o şeful administraţiei publice locale din comuna de pe Valea Râului Doamnei când l-am întrebat cum de a ajuns campionul datornicilor la operatorul exclusiv de salubritate, cu un debit de circa 183.000 lei. Domnia sa a spus că FINANCIAR URBAN are contracte cu persoanele fizice şi cu firmele locale, însă toate întârzierile la plată le pune în cârca primăriei. "Eu nu pot presta cu angajaţii din subordine plătiţi din banii contribuabililor servicii către o firmă particulară. Legea nu-mi permite să strâng eu banii pentru colectarea gunoiului de la beneficiarii salubrităţii şi nici să plătesc de la buget datoriile cetăţenilor comunei sau ale firmelor. De aceea am ajuns la un litigiu care-şi aşteaptă soluţionarea în Justiţie. Sunt întru totul de acord să plătim pentru serviciile prestate de către dumnealor la instituţiile publice, dar nu mai mult, căci nu-mi permit să încalc legea şi să dau de belea! Ştiu precis ceea ce am votat în A.D.I. SERVSAL şi dacă îmi arată cineva o semnătură a mea pe un contract în care mă angajez să strâng banii pentru colectarea gunoiului în comună cu angajaţii din subordine, înseamnă că mi-am pierdut uzul raţiunii", a spus primarul Eugeniu Pătru.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It