Topul datornicilor la FINANCIAR URBAN, în zona Curtea de Argeş

Achitarea costurilor serviciilor prestate de către operatorul exclusiv de salubritate de către comunităţile locale din zona noastră a fost şi rămâne încă o problemă greu de rezolvat. Şi asta deoarece există destule controverse şi chiar conflicte între părţi, care au ajuns şi la apelarea la instanţele de judecată. Unele încă nu sunt încă finalizate. FINANCIAR URBAN operează în următoarele localităţi din zona noastră: municipiul Curtea de Argeş şi comunele Albeştii de Argeş, Arefu, Băiculeşti, Brăduleţ, Cepari, Ciofrângeni, Corbi, Corbeni, Domneşti, Muşăteşti, Pietroşani, Poienarii de Argeş, Sălătrucu, Şuici, Tigveni, Valea Danului şi Valea Iaşului. Dintr-o discuţie purtată cu Viorel Cîrstea, responsabilul din Curtea de Argeş al FINANCIAR URBAN, am aflat că firma pe care o reprezintă are contracte încheiate cu toate U.A.T.-urile menţionate, mai puţin cu Valea Danului, unde primarul Vasile Preda n-a semnat încă. Prestaţiile de serviciu se asigură acolo pe o înţelegere de taxare a cantităţilor de deşeuri colectate cu 392,70 lei pe tonă. "Noi prestăm serviciile de specialitate în limitele legii şi a deciziilor adoptate în A.D.I. SERVSAL în care sunt reprezentaţi toţi primarii localităţilor ce aparţin de această asociaţie. Dacă sunt nemulţumiţi, pot rezolva problema în cadrul A.D.I.! Nu este rostul meu să comentez nemulţumirile dumnealor, pentru că nu eu am votat acele hotărâri. Operăm şi taxăm pe baza cantităţilor de deşeuri colectate, conform legii. În ceea ce priveşte colectarea selectivă, cel mai bine stau la acest capitol Valea Iaşului, Arefu, Băiculeştiul, Brăduleţul şi Nucşoara. Cu celelalte comunităţi merge mult mai greoi... Ţin să remarc însă faptul că Valea Iaşului, Sălătrucu şi Valea Danului au delegaţi pe maşinile de colectare, care asistă la operaţiunile prestate de către angajaţii noştri şi iau bonurile de cântar. Astfel situaţia este clară şi se elimină discuţiile controversate. De asemenea, colectarea ceva mai grijulie a deşeurilor de orice fel a făcut ca în luna iunie a acestui an cantităţile totale de gunoi pe care le-am ridicat de la clienţii noştri să scadă cu vreo 60 t, faţă de cele anterioare. Acolo unde nu se ridică separat gunoiul de la societăţile comerciale, se dă bon de confirmare cu cantităţile ridicate pe fiecare firmă, astfel încât la sfârşitul lunii să se poată separa plata de cea a persoanelor fizice sau a instituţiilor publice. Şi încă ceva: la Curtea de Argeş, Arefu, Albeştii de Argeş, Valea Iaşului şi Corbeni am alocat la cerere maşini speciale pentru colectarea separată a gunoiului de la agenţii economici cu care avem contracte. La ora actuală pot spune că avem cam peste tot o foarte bună colaborare cu conducerile U.A.T.-urilor din zonă".
Tot de la Viorel Cîrstea am mai aflat că o mare problemă o reprezintă starea drumurilor destul de precară prin unele locuri, care nu permite intrarea maşinilor de colectare. Excepţie nu face nici municipiul Curtea de Argeş, unde există cartiere în care accesul este ceva mai greoi. S-au căutat, s-au identificat şi s-au implementat soluţii de colaborare cu autorităţile locale pentru a se putea presta serviciile specifice către beneficiari. Am fost informaţi, de asemenea, că operatorul exclusiv de salubritate are în plan cumpărarea unor maşini de tonaj mai mic, cu care să poată să ajungă şi în zonele mai dificile. Acesta este un semn de adaptare la situaţiile din teren şi de disponibilitate pentru optimizarea serviciilor prestate!
Datoriile de încasat de la U.A.T.-uri erau de 4.000.000 lei!
Viorel Cîrstea ne-a mai informat că la finalul primului semestru, deci la data de 30 iunie 2019, existau 193,60 t gunoi reciclabil în amestec ridicat de angajaţii de la FINANCIAR URBAN. Şi asta deoarece sunt localităţi în care nu se colectează selectiv deşeurile, iar printre cele pe care le-a menţionat au fost Corbi, Domneşti şi Valea Danului. În ceea ce priveşte buna organizare a acestei activităţi pe plan local responsabilul zonal a evidenţiat Valea Iaşului şi Sălătrucu. Chestionat asupra numărului de contracte încheiate de către agenţii economici, ne-a atras atenţia faptul că la Curtea de Argeş sunt în număr de vreo 583. Pentru unii incredibil, dar conform declaraţiilor lui Viorel Cîrstea, adevărat! Aici este o hibă, deoarece costurile pe persoană ar putea scădea, dacă toţi agenţii economici ar încheia aceste contracte obligatorii prin lege...
Pe de altă parte, am mai aflat că la sfârşitul primului trimestru al acestui an, FINANCIAR URBAN avea de încasat datorii de 40 miliarde lei vechi de la comunităţile locale din zonă. Viorel Cîrstea ne-a prezentat o situaţie din care se poate face un Top Ten al primilor datornici, care se prezintă astfel: 1) Pietroşani - 183.000 lei; 2) Corbi - 160.000 lei; 3) Albeştii de Argeş - 151.000 lei; 4) Corbeni - 119.000 lei; 5) Domneşti - 84.000 lei; 6) Aninoasa - 69.000 lei; 7) Valea Danului - 45.000 lei; 8) Valea Iaşului - 41.000 lei; 9) Cepari - 38.000 lei; 10) Ciofrângeni - 33.000 lei.
Cu unii dintre primarii acestor localităţi am reuşit să luăm legătura, iar faţă de ceilalţi avem toată deschiderea pentru a le prezenta şi dumnealor explicaţiile faţă de această situaţie. Care, după cum am aflat, ţin în primul rând de faptul că beneficiarii direcţi trag de timp cu plăţile serviciilor de care beneficiază, iar administraţiile publice locale nu au prevederi bugetare pentru plata salubrizării făcute persoanelor fizice sau private. Ca un paradox al legilor noastre însă, chiar şi în aceste condiţii, pentru datorii sunt nominalizate primăriile!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
