Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 07:56

La Domneşti se doreşte schimbarea zilei de colectare a gunoiului

"Noi vrem să schimbăm ziua în care se ridică gunoiul din comună, deoarece sâmbăta este total nepotrivită, fiind zi liberă pentru angajaţii noştri. În aceste condiţii, nu pot delega pe cineva care să vină din timpul său liber ca să monitorizeze cantităţile de deşeuri ridicate de la persoanele fizice sau de la firme. Şi cum nu avem posibilitatea legală de a plăti ore suplimentare, iar acordarea de zile libere ar perturba desfăşurarea programului de activităţi, ne aflăm într-o situaţie delicată. Din care sperăm să ieşim cu acceptul celor de la FINANCIAR URBAN prin schimbarea zilei de colectare cu oricare dintre cele lucrătoare", a spus primarul Gabriel Zăvoianu.
Dumnealui a confirmat faptul că U.A.T. Comuna Domneşti are unele întârzieri la plata facturilor emise de către operatorul exclusiv de salubritate: "Dacă dl. Cîrstea a spus că la sfârşitul lunii iunie noi eram înregistraţi cu un debit de 84.000 lei, trebuie să verificăm dacă este aşa. Din câte ştiu eu, am mai plătit nişte facturi prin lunile aprilie şi mai. Trebuie să verificăm situaţia şi să încercăm să rezolvăm problema. În calea stingerii datoriilor stau întârzierile la plată din partea beneficiarilor direcţi ai acestui serviciu şi rezistenţa la ideea necesităţii colectării selective a deşeurilor. De pildă, am avut destule probleme şi discuţii iscate de faptul că exista obişnuinţa unora de a plasa în pubelele de gunoi şi cahle de teracotă, care cântăreau foarte mult şi, astfel, cantităţile colectate în loc să scadă, creşteau... Continuăm să ducem muncă de lămurire cu cetăţenii pe nevoia scăderii cantităţilor de deşeuri şi pe selectarea acestora, insistând asupra faptului că acestea sunt singurele căi legale prin care am putea scădea preţurile".

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It