Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 07:58

Albeştenii nu se prea înghesuie la plata obligaţiilor la bugetul local!

Aceasta este una dintre marile dureri date pe faţă de către primarul Gabriel Popa. Recent, responsabilul zonal de la Curtea de Argeş al FINANCIAR URBAN, operatorul exclusiv din domeniul serviciilor de salubritate, Viorel Cârstea, nominaliza printre localităţile cu datorii şi U.A.T. Albeştii de Argeş, cu suma de 151.000 lei. Primarul Popa a recunoscut faptul, pe care l-a motivat prin tendinţa multor locuitori de a amâna cât mai mult plata serviciilor de salubritate, ca şi a celor de apă şi canalizare. Nu fac excepţie nici onorarea obligaţiilor către bugetul local. "Din această cauză avem destule greutăţi în desfăşurarea normală a activităţii şi a îndeplinirii programului de lucru şi de investiţii stabilit pentru anul în curs. Tocmai de aceea fac un apel la contribuabili să înţeleagă că prin asemenea atitudini pot provoca blocaje care ne vor costa pe toţi mai mulţi bani decât cei datoraţi în prezent. Şi spun asta deoarece FINANCIAR URBAN nu ne-a aplicat până în prezent penalităţi de întârziere la plată, situaţie care nu poate continua la nesfârşit. Dacă se va ajunge la aşa ceva, preţul gunoiului va creşte substanţial şi toţi vom avea de pierdut. Trebuie să înţelegem faptul că fără alimentare cu apă şi fără salubritate nu putem trăi. Iar acele servicii trebuie plătite, deoarece impun costuri!", a concluzionat Gabriel Popa.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It