Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 07:52

Primarul Barbu s-a "şcolit" pe Codul Administrativ

Şeful administraţiei publice din Valea Iaşului a participat în perioada 14-21 iulie la instruirea organizată de Asociaţia Comunelor din România pe Noul Cod Administrativ. "Acţiunea s-a desfăşurat în Staţiunea Jupiter, iar lector a fost preşedintele ACOR, Emil Drăghici, primarul din comuna Vulcana Băi, judeţul Dâmboviţa. Noua noastră Biblie - dacă pot să-i spun aşa, ca să nu fie considerată formularea blasfemiatorie - este extrem de stufoasă, cu peste 600 articole şi am încercat să analizăm modul în care pot fi interpretate corect din punct de vedere legal unele dintre ele. Pentru noi, cei care lucrăm în administraţia publică, este extrem de important să ne încadrăm strict în prevederile legii. Iar eu consider că această instruire a fost extrem de benefică şi, după revenire, am discutat cu colegii din primărie anumite aspecte şi concluzii desprinse din dezbaterile la care am participat", a declarat Nicolae Barbu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It