S-a făcut primul pas spre configurarea centrului municipiului

Curtea de Argeş este unul dintre puţinele oraşe de pe mapamond căruia nici măcar locuitorii nu mai reuşesc să-i precizeze centrul. Demolările din perioada ceauşistă şi lipsa de viziune au condus spre această situaţie. Primarul Constantin Panţurescu a fost cel care şi-a anunţat cu câtva timp în urmă intenţia de a rezolva această problemă destul de importantă pentru un oraş turistic, aşa cum ar trebui să fie fosta Cetate de Scaun a Basarabilor. Acesta a beneficiat de colaborarea arh. Traian Ionescu, cel care are o experienţă bogată de lucru în Franţa şi care a întocmit deja planurile pentru zona Vidraru, unde se doreşte să fie centrul acestui oraş istoric. Planurile respective vi le-am prezentat deja cu câtva timp în urmă. Singura problemă pentru administraţia municipală este cea a lipsei fondurilor necesare acoperirii costurilor unor lucrări mai ample. Totuşi, anul acesta s-au mişcat lucrurile şi zidul de la fostul spital, din zona Muzeului, a fost reparat şi decorat corespunzător cu jardiniere. Lucrările s-au încheiat săptămâna trecută, iar recent au apărut şi florile care schimbă total în bine înfăţişarea locului. "Este un pas mic, care trebuie urmat şi de alţii mai mari în perioada următoare. Dar mie nu-mi place să vorbesc despre ceea ce nu este cert şi palpabil...", a comentat primarul în stilul său laconic, ca un om care este destul de zgârcit cu vorbele.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
