U.A.T. Valea Danului a preluat alimentarea cu apă de la AQUATERM

Anterior vă informam despre obligaţia administraţiei publice locale de a prelua alimentarea cu apă de la S.C. AQUATERM AG 98 S.A. În legătură cu această chestiune, primarul Vasile Preda ne-a declarat: "După ce am primit adresele de la AQUATERM şi A.N.R.S.C. - conform cărora de la 1 iulie trebuia să preluăm alimentarea cu apă, am urmat procedurile, am montat apometrele de intrare în comună şi acum suntem, practic, din nou în procedură de delegare a serviciului respectiv. Aşteptăm oferte din partea firmelor specializate şi căutăm soluţii de rezolvare a acestei probleme destul de delicate. Şi asta deoarece în cazul în care nu se va prezenta vreun ofertant, vom fi siliţi să ne facem serviciu propriu, pentru furnizarea serviciilor indispensabile de alimentare cu apă. Costurile vor fi destul de mari, dacă stăm să judecăm după problemele pe care le au alte comunităţi care au aplicat această strategie. Şi, mai mult ca sigur, vor impune o creştere a tarifelor, ce nu va pica deloc bine beneficiarilor! Noi căutăm în continuare soluţii pentru a asigura alimentarea cu apă a localităţii la costuri cât mai rezonabile...".
Întrebat dacă n-ar fi benefic să formeze o Asociaţie de Dezvoltare Intercomunitară cu comunele vecine Albeştii de Argeş şi Valea Iaşului, ne-a informat că Valea Danului este membru fondator la un A.D.I. înfiinţat la nivel judeţean cu ani de zile în urmă. Din păcate, deşi s-au căutat soluţii prin intermediul său, nu se poate vorbi nici măcar despre o speranţă în acest sens. Altfel spus, rămâne cum s-a stabilit: soluţiile trebuie găsite şi implementate destul de repede de către factorii de decizie locali!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
