Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 08:00

Bani puţini şi nevoi multe pentru primăriile argeşene

Bugetul judeţean pentru anul în curs nu este extrem de generos cu administraţiile publice locale. Consiliul Judeţean le-a alocat o sumă de peste 28 milioane lei, dar banii îi vor primi în două tranşe. În prima s-au împărţit 20 milioane către Untăţile Administrativ Teritoriale, iar în cea de a doua, ce mai rămâne, adică restul de 8,2 milioane lei. Sumele primite au destinaţii precise, precum cofinanţări ale unor proiecte de dezvoltare, cu precizarea că prioritate au investiţiile în infrastructura de utilităţi, aceea a şcolilor, grădiniţelor şi a dispensarelor. Cele 8,2 milioane lei care vor fi împărţite în toamnă probabil că vor ajuta primăriile să supravieţuiască, deoarece sunt destule cele care au deja probleme cu cheltuielile în condiţiile unor bugete care resimt destul de dur presiunea exercitată de prestaţiile sociale pe care guvernul le-a aruncat în cârca autorităţilor locale. Deloc neglijabile se dovedesc a fi, în anumite cazuri, problemele ridicate de achitarea salariilor angajaţilor proprii, dar şi a costurilor unor investiţii prioritare, aflate în derulare. Concluzionând, situaţia nu este deloc roză şi nu este exclus să apară şi cazuri de incapacitate de plată acolo unde bugetele locale n-au fost destul de bine gândite ca să asigure un echilibru între veniturile proprii şi cheltuieli. Nu este mai puţin adevărat nici faptul este aproape imposibil să gestionezi sărăcia!...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It