La Centrul de Înot se fac probele cu apă!

"Am început probele cu apă la bazinele de la acest obiectiv de investiţii. Practic, dacă totul va merge bine, vom intra pe linie dreaptă spre recepţia Centrului de Înot!", declara zilele trecute primarul municipiului, Constantin Panţurescu, despre acest proiect pe care-l lansa acum 3 ani, în vară, la scurt timp după ce prelua primul mandat de şef al administraţiei publice locale. Momentul nu s-a pierdut în anonimat, deoarece atunci îi stătea alături Camelia Potec, multipla campioană la înot. S-a dovedit însă că optimismul inţial exprimat a fost veştejit prin labirintul birocraţiei, astfel că a durat ceva timp până a ajunge în acest stadiu. Nu se ştie deocamdată dacă la inaugurarea oficială a obiectivului de investiţii va fi prezentă la Curtea de Argeş şi Camelia Potec, însă un lucru este sigur: cetăţenii oraşul vor dispune după ani de zile de o asemenea facilitate dispărută după ce s-a închis Ştrandul Municipal, care a rămas practic o paragină. Vechile proiecte privitoare la un Centru SPA, care au slujit şi drept argument electoral în campania electorală pentru alegerile locale din 2012 şi nu numai, au fost uitate prin cine ştie ce fund de sertar. Iar promisiunile electorale - conform tradiţiei - rămân un soi de "vânare de vânt"... Aşa că ne vom bucura cu toţii când nu vom mai fi siliţi să căutăm un ştrand prin alte locuri în sezonul estival, beneficiind - sperăm - de servicii de calitate în domeniu şi în afara lui. Iar dacă de aici se vor ridica şi nişte sportivi de performanţă, de la acest Centru de Înot, aşa cum sperăm, va fi cu atât mai bine!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
