Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 09:21

Preţul apei la Valea Iaşului va fi pentru trei luni de zile 9,22 lei/mc!

Decizia a fost luată în şedinţa extraordinară a legislativului local, care s-a desfăşurat în data de 26 iulie, începând cu ora 11.00. Dintre consilierii locali a absentat numai Marius Constantin Bărbulescu (PSD). Au votat pentru propunerea formulată de către primarul Nicolae Barbu următorii aleşi locali: viceprimarul Cristian Enescu, Andrei Grigorescu, Valeriu Georgică Sandu, Emil Gorunescu, Gheorghe Sorescu (toţi de la PNL) şi Constantin Ştefănescu (ALDE). Oliver Bucur (PRU), Vasile Ungureanu (PMP) şi Gheorghe Niţă (PSD) s-au abţinut, iar Vasile Gheorghiu (PSD) a fost contra. Hotărârea a fost, deci, adoptată cu majoritate de voturi şi va fi aplicată pe o perioadă limitată, de trei luni de zile, mai precis în iulie, august şi septembrie. Până la data de 1 octombrie se va monitoriza situaţia consumurilor de apă reale şi, funcţie de acestea, se va face - dacă va fi cazul - o recalculare a preţului serviciilor de alimentare cu apă şi de canalizare.

"După cum se ştie, noi am făcut eforturi deosebite pentru a găsi un operator specializat pe acest domeniu de activitate. La primele trei licitaţii nu s-a înscris vreunul şi abia a patra a fost adjudecată de către S.C. Administrare şi Exploatare a Patrimoniului şi Serviciilor de Utilităţi Publice Argeş S.A., care are sediul în comuna Bradu, lângă Piteşti. Oferta iniţială cu care s-a câştigat licitaţia a fost de 5,87 lei/mc apă, la care se adăuga cea pentru canal, care ducea spre un preţ de circa 6,80 lei/mc. Din informaţiile mele, la Curtea de Argeş, preţul este de 7,24 lei/mc... Reprezentanţii firmei au cules date din teren şi au stabilit elementele care aveau să stea la baza stabilirii preţului final. Noi avem în comună cam 1.000 branşamente de apă şi, printr-un calcul pe baza datelor disponibile, s-a ajuns la concluzia că, în medie lunară, consumul este cam de 10 mc de gospodărie. Asta l-ar duce la nivel de comună la 10.000 mc lunar, cu costurile aferente, având în vedere faptul că noi cumpărăm acum apa de la AQUATERM cu 2,02 lei/mc, după ce nu mai suntem în relaţie directă de la 1 iulie. La care trebuie să adăugăm cheltuielile cu consumurile de energie electrică folosite de staţiile de pompare şi de gospodăriile de apă, precum şi cele provenite de la cei doi angajaţi care vor asigura întreţinerea şi funcţionarea serviciului de apă. Pe de altă parte, la canalizare avem 600 branşamente şi consumul lunar calculat a fost de 6.000 mc. De reţinut ar fi faptul că ponderea cea mai mare este în zona Cerbureni-Mustăţeşti-Valea Uleiului, unde avem cam 400 familii ce beneficiază de această utilitate. În estimarea preţului pentru acest serviciu s-a ţinut seamă de costurile energiei electrice consumate prin funcţionarea celor 4 staţii de pompare, a Staţiei de epurare, a materialelor consumabile pentru probe, plus a salariilor pentru 2 angajaţi specializaţi pentru mentenanţa serviciului de canalizare. Astfel se ajunsese la un preţ de 12,67 lei/mc!!!... Acesta era de natură să scandalizeze populaţia, astfel că am avut - dacă nu mă înşel - şapte, opt, dacă nu chiar zece runde de negocieri cu operatorul contractant şi, după refacere a unor calcule, dar şi pe baza unor compromisuri reciproce, am ajuns la o înţelegere pentru facturarea serviciilor pe următoarele trei luni de zile la preţul total de 9,22 lei/mc. În stabilirea preţului apei am convenit să plecăm de la 5,47 lei/mc, inclusiv cumpărarea ei de la AQUATERM, plus salariile celor 2 angajaţi. La canalizare, pentru următoarele trei luni, am stabilit să luăm în calcul un salariat pentru mentenanţă, iar costurile energiei de pompare şi epurare să le suporte primăria, echilibrând situaţia cu zona Cerbureni-Mustăţeşti-Valea Uleiului. Costul apei livrate acolo de AQUATERM o va achita firma căreia i-am delegat acest serviciu, ca şi cel al consumabilelor pentru probele de la canalizare absolut obligatorii prin lege. Astfel, preţul pentru canalizare s-a calculat la 3,75 lei/mc. Adăugat la cel al apei, de 5,47 lei/mc, am ajuns la preţul total de 9,22 lei/mc. Este de remarcat faptul că faţă de preţul iniţial calculat de societate la 12,67 lei/mc, am reuşit o scădere de 3,45 lei, ceea ce nu este chiar de neglijat... În aceste trei luni de zile vom vedea cum se desfăşoară lucrurile şi apoi ne vom aşeza din nou la masa negocierilor pentru a stabili pe ce costuri vom funcţiona în continuare. Aş remarca faptul că la ora actuală suntem cu circa 2 lei peste preţul practicat de AQUATERM la Curtea de Argeş, dar să nu uităm că acolo a fost o creştere de tarif de numai 50% din ceea ce aprobase ANRSC, restul urmând să fie facturat începând cu data de 1 ianuarie 2020. Ceea ce va schimba - zic eu - datele problemei... Eu ţin să apreciez modul responsabil în care consilierii noştri locali au tratat situaţia de fapt, argumentându-şi poziţiile adoptate. Majoritatea a decis, adoptând o hotărâre de consiliu grea, dar absolut necesară, pentru că o comunitate lipsită de apă şi canalizare nu poate trăi!", a concluzionat primarul Nicolae Barbu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It