Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 09:19

Un ultim efort pentru amenajarea de toalete în interiorul şcolilor!

Vineri, preşedintele C.J. Argeş, Dan Manu şi inspectorul şcolar general, Dumitru Tudosoiu, s-au întâlnit cu primarii şi directorii de şcoli din localităţile unde nu s-au finalizat încă investiţiile ce vizează, în mod punctual, amenajarea de toalete în interiorul unităţilor şcolare. Este vorba despre Buzoieşti, Ciomăgeşti, Coşeşti, Davideşti, Dobreşti, Izvoru, Leordeni, Moşoaia, Mălureni, Oarja, Şuici, Albota, Ştefăneşti, Pietroşani, Slobozia, Mioarele, Albeştii de Argeş, Suseni, Ţiţeşti, Băiculeşti, Stoeneşti, Răteşti şi Mozăceni. În urma discuţiilor a reieşit faptul că în majoritatea localităţilor, investiţiile sunt aproape de finalizare sau este necesară comasarea şcolilor, acolo unde numărul de elevi este foarte mic, dar mai sunt şi investiţii ce au ca dată de finalizare începutul lunii septembrie. Banii pentru aceste lucrări au fost de la bugetul judeţean, iar în acest an au fost alocate fonduri şi de la Ministerul Educaţiei. În perioada iunie 2016-iunie 2018, Consiliul Judeţean Argeş a alocat sume în valoare totală de 19.617.000 lei în 79 localităţi, reprezentând peste 200 investiţii în unităţile şcolare, de la amenajarea toaletelor în incinta şcolilor până la reabilitarea, modernizarea sau extinderea unor clădiri.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It