Pace medicală, la Valea Iaşului

În comuna din vecinătatea municipiului Curtea de Argeş funcţionează două Cabinete Medicale Individuale (C.M.I.). Doctoriţele Luminiţa Heroiu şi Gheorghiţa Mustaţă monitorizează starea de sănătate a localnicilor de aproximativ 30 ani. Iar beneficiarii şi autorităţile locale, în frunte cu primarul Nicolae Barbu, au avut numai cuvinte de apreciere la adresa activităţii desfăşurate de dumnealor. Din anul 2018, au închiriat în noua clădire a Dispensarului de la Valea Iaşului spaţiile necesare pentru funcţionarea acestor C.M.I.-uri. În baza contractului încheiat cu primăria, aveau de achitat o chirie lunară de 1 euro/mp/lunar pe spaţiul ocupat, adică de circa 55 euro lunar. Numai că în urma deselor modificări survenite la Codul fiscal care se schimbă parcă după cum bate vântul, s-a prevăzut ca pentru spaţiile închiriate de la domeniul public să se achite şi un impozit lunar. În mod normal, de la cele două C.M.I.-uri, trebuia să se încaseze încă din prima lună a contractului de închiriere suma de câte 123 lei. "Eu am luat la cunoştinţă de aceste prevederi acum vreo două săptămâni. S-au calculat sumele de recuperat cu penalităţile legale datorate pentru întârzierea plăţilor şi s-a ajuns la câte 3.700 lei de fiecare. La momentul în care chiriaşii au primit comunicarea noastră, s-au supărat, după cum era şi normal, căci vina nu le aparţinea!... Am căutat posibilitatea legală de rezolvare a acestei probleme delicate, deoarece în cazul în care cei doi medici titulari ne-ar fi părăsit, am fi avut necazuri în comunitatea locală. Şi mi-am amintit că noi am votat o HCL prin anul 2000, prin care scuteam C.M.I.-urile de pe teritoriul comunei - în temeiul legilor existente şi în prezent - de plata taxelor şi impozitelor pe clădire! Având în vedere acea hotărâre de consiliu care n-a fost abrogată, începând cu anul viitor, nu vor mai plăti impozitul lunar de câte 123 lei! Şi, pentru că vina nu le aparţinea dumnealor pentru neplată, am propus Consiliului Local Valea Iaşului să acordăm C.M.I.-urilor în cauză ajutoare financiare de câte 25.000 lei, pe modelul aplicat şi la bisericile din parohiile comunale. În susţinerea propunerii am insistat pe bunele servicii medicale asigurate de doamnele doctor în aceşti aproape 30 ani şi pe necesitatea optimizării activităţii. Aleşii noştri au votat raţional pentru proiectul de hotărâre pe care l-am propus şi mie nu-mi rămâne decât să le mulţumesc pentru înţelegere şi pentru faptul că au dovedit că apreciază activitatea acestor C.M.I.-uri", a spus primarul Nicolae Barbu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
