Defuncţi fără aparţinători, înhumaţi de DAS Curtea de Argeş!

În decursul lunii iulie, Direcţia de Asistenţă Socială Curtea de Argeş (director executiv, Mariana Moise) a efectuat toate demersurile necesare pentru înhumarea a doi decedaţi (cazuri sociale). Prima persoană, I. Anghelescu, avea domiciliul în Curtea de Argeş şi a murit în data de 5 iulie. Întrucât nu avea aparţinători, salariaţii din cadrul Direcţiei de Asistenţă Socială s-au deplasat la Spitalul Municipal Curtea de Argeş pentru obţinerea certificatului medical constatator al decesului, după care au ridicat de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Curtea de Argeş dovada necesară înregistrării decesului la S.P.C.L.E.P. Curtea de Argeş. După ce au făcut demersuri pentru obţinerea unui loc de veci, aceştia au preluat defunctul de la Morga Spitalului Municipal Curtea de Argeş şi l-au înmormântat la Cimitirul "Sfinţii Îngeri". Toate costurile înhumării au fost suportate de către Direcţia de Asistenţă Socială Curtea de Argeş. Cea de-a doua persoană, o femeie pe nume A. Andraş, era originară din Târgu Mureş şi locuia în "Colonia" din str. Vlad Ţepeş, din Curtea de Argeş, fără forme legale. După decesul din 4 iulie, reprezentanţii Direcţiei de Asistenţă Socială au urmat aceleaşi proceduri menţionate mai sus, iar femeia a fost înhumată tot la Cimitirul "Sfinţii Îngeri". Menţionăm că în rezolvarea acestor cazuri s-a implicat preotul Vasile Barbu, de la Parohia "Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena", care a răspuns prompt solicitărilor DAS.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
